Vedkyňa vynašla ryžu, ktorá rastie v slanej vode. Môže nakŕmiť milióny ľudí
Vedcom z Číny sa podaril úžasný kúsok.
Čínski vedci vyvinuli kmeň super tvrdej "morskej ryže", ktorú môžu poľnohospodári pestovať v slanej vode. Tento revolučný spôsob pestovania ryže môže nakŕmiť až 200 miliónov ľudí.
Za projektom je táto vedkyňa
Ryžu vytvorila Yuan Longpingová v Qingdao na východnom pobreží Číny. Tu v 70. rokoch minulého storočia boli prví, ktorí vyvinuli hybridné odrody ryže. Tím vedcov pomohol vyvinúť kmeň ryže, ktorá rástla rýchlejšie, získavalo sa z nej viac a tým sa snažili odvrátiť katastrofu v podobe stále rastúceho obyvateľstva Číny.
"Ak sa poľnohospodár snaží pestovať niektoré druhy soli tolerantnej ryže, s najväčšou pravdepodobnosťou dostane 1 500 kilogramov na hektár. To je jednoducho neziskové a ani to nestojí za to úsilie," povedala Yuan. "Poľnohospodári budú mať dostatok stimulov na pestovanie ryže, ak zdvojnásobíme výnos."
Špeciálna odroda
Špeciálna odroda ryže vznikla na základe genetickej analýzy, výberu správnych vlastností a kríženia. Počas minulého leta výskumníci dokončili prvé pokusy o pestovanie plodín v ryžových poliach so zriedenou morskou vodou zo Žltého mora.
Ryža sa už dostala na taniere
V nadväznosti na úspešnosť týchto experimentov sa ryža dostala už aj na taniere. Spoločnosť, ktorá ryžu distribuuje potvrdila, že predala už 6,6 miliónov ton. Je však pravda, že takto vytvorená ryža je 8-krát drahšia ako bežná ryža. Očakáva sa však, že cena sa po ďalšej komercializácii zníži. Jej cenu ovplyvní aj fakt, že pri jej pestovaní nie je potrebné také veľké množstvo pesticídov ako pri bežnej ryži. Hmyz a patogény majú totiž horšie podmienky na život v slanej vode.
Obroda vidieka
Obrovské časti čínskeho vidieka sú ponechané prázdne, pretože pôda na nich je príliš slaná a zásaditá. Tieto podmienky vydržali len špecifické odrody divokej ryže, ktoré však mali chudobnú úrodu. Nový hybridný kmeň nielen zvýšil úrodnosť, ale rovnako je schopný pomôcť produkovať 55 miliónov ton ryže, čo je dostatočné množstvo na nakŕmenie 200 miliónov ľudí.
Pozrite si zaujímavý projekt
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.