• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 10.3.2025Meniny má Branislav, Bruno
18°Bratislava

Paradise Papers: Nike využila medzeru v holandských zákonoch na zníženie daní

  • 16:53 07.11.2017
  • Amsterdam
Paradise Papers: Nike využila medzeru v holandských zákonoch na zníženie daní

Ukázali to uniknuté dokumenty o investíciách ľudí a podnikov v takzvaných daňových rajoch známe ako Paradise Papers.

Americký výrobca športovej obuvi Nike využil medzeru v holandských zákonoch, vďaka čomu si dokázal znížiť dane platené v Európe len na 2 %.

Podľa dokumentov všetky príjmy, ktoré spoločnosť Nike vygenerovala v Európe, boli sústredené do dvoch firiem nachádzajúcich sa v Holandsku. To firme umožnilo „vyhnúť sa zaplateniu dane zo zisku v krajinách, kde svoju športovú obuv reálne predáva,“ napísal francúzsky denník Le Monde. Vyplynulo to z dokumentov, ktoré pod názvom Paradise Papers zverejnilo Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov (ICIJ). To už minulý rok zverejnilo dokumenty o investíciách viacerých spoločností, ale aj politikov a známych osobností v takzvaných daňových rajoch známych ako Panama Papers.

Využitie holandského fiškálneho systému a jeho obrovských možností na optimalizáciu daní následne umožnilo americkej spoločnosti stlačiť si v Európe daň zo zisku len na 2 %, zatiaľ čo európske firmy platia daň v priemere 25 %,“ informoval francúzsky denník Le Monde. Firma s tým začala v roku 2014 a ako dodal denník, za tri roky sa jej vďaka tomu podarilo znížiť dane v celosvetovom meradle z pôvodných 24 % na v priemere 16 %.

Firma sa bráni, že neurobila nič nelegálne, iba využila možnosti, ktoré jej zákony umožňovali. Takéto vysvetlenie sa ale nepáči britskej mimovládnej organizácii Oxfam. Ako povedala hovorkyňa Oxfam vo Francúzsku Manon Aubryová, „z týchto desiatok miliárd, ktoré neboli na daniach zaplatené, mala osoh malá skupina megaboháčov, zatiaľ čo štátne rozpočty prišli o peniaze. A sú to tí najchudobnejší, ktorí za to platia“.

Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: Pixabay
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kažimír: Pre ECB sú otvorené všetky možnosti, aj prestávka v znižovaní sadzieb

Kažimír: Pre ECB sú otvorené všetky možnosti, aj prestávka v znižovaní sadzieb

DNES - 12:04Ekonomické

Európska centrálna banka (ECB) by si mala zachovať flexibilitu pri ďalšom rozhodovaní o nastavení menovej politiky.

Trump podporil republikánsky návrh zákona o odvrátení

Trump podporil republikánsky návrh zákona o odvrátení "shutdownu"

VČERA - 15:56Ekonomické

Americký prezident Donald Trump podporil návrh zákona o zabezpečení dočasného financovania činnosti federálnej vlády, ktorý predložila v Kongrese jeho Republikánska strana.

Konsolidácia by mala byť podľa premiéra vo výške až 2,4 miliardy eur

Konsolidácia by mala byť podľa premiéra vo výške až 2,4 miliardy eur

VČERA - 14:01Ekonomické

Slovensko bude musieť konsolidovať verejné financie v budúcom roku až vo výške 2,3 - 2,4 miliardy eur, pričom pôvodne to malo byť iba 600 - 800 miliónov eur.

Práca z domu môže podľa nemeckej štúdie zhoršiť kariérne vyhliadky

Práca z domu môže podľa nemeckej štúdie zhoršiť kariérne vyhliadky

16:14 08.03.2025Ekonomické

Mnoho ľudí v Nemecku si zvyklo na prácu z domu, využívanie tejto možnosti ale môže zhoršiť kariérne vyhliadky.

Kažimír nemá podľa premiéra podporu Smeru na post guvernéra NBS

Kažimír nemá podľa premiéra podporu Smeru na post guvernéra NBS

14:21 08.03.2025Ekonomické

Robert Fico si nemyslí, že by mal Peter Kažimír podporu poslancov Smeru-SD pri jeho prípadnej opätovnej voľbe na post guvernéra Národnej banky Slovenska v Národnej rade SR.