• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 12.1.2025Meniny má Ernest
Bratislava

Pamätáte sa na tohto chlapca? Jeho trápenie sa podarilo odstrániť

  • 18:58 12.11.2017
  • Bochum
Pamätáte sa na tohto chlapca? Jeho trápenie sa podarilo odstrániť

Chlapec, ktorý v dôsledku nezvyčajného kožného ochorenia takmer umrel, sa vďaka experimentálnej liečbe môže tešiť na nový život.

Za posledný rok sa do popredia sociálnych sietí dostal príbeh o Hassanovi, ktorý trpí nezvyčajným ochorením. Keď mal chlapec 7 rokov, museli ho pre veľké bolesti odviezť do detskej nemocnice, kde mu bola diagnostikovaná zriedkavá genetická choroba bulózna epidermolýza (Epidermolysis bullosa). Za sedem rokov života ochorenie pohltilo už 60% Hassanovej pokožky.

Pacientov s týmto ochorením niekedy prezývajú „deti motýľov“ (z angl. butterfly children), pretože ich koža je rovnako krehká ako krídla motýľa – praská a trhá sa aj pri najmenšom dotyku. Medzi bežné poruchy, ktoré sa s ňou spájajú, patrí rakovina kože a smrteľné infekcie.

V rozhovore pre médiá chlapcov otec uviedol, že Hassanovi bola choroba diagnostikovaná krátko po narodení v Sýrii. Tamojší doktori rodičov presviedčali o tom, že na ochorenie nejestvuje liek. Asi rok po tom, ako sa rodina presťahovala do Nemecka, sa chlapcov stav zhoršil. Rodičom začal klásť bolestivé otázky ako „Prečo musím takto žiť? Prečo nemôžem hrať futbal?“

Unikol smrti len zázrakom

Pediater Tobias Rothoeft, ktorý sa od roku 2015 o Hassana staral, v tom istom roku uviedol: „Má pokročilú sepsu (otrava krvi) a vysokú horúčku. Jeho hmotnosť klesla na 17 kilogramov, čo je životu nebezpečné.“

Doktori sa spočiatku snažili vyliečiť chlapca pomocou tradičných zákrokov, vrátane transplantácie pokožky. Po niekoľkých neúspešných pokusoch na pomoc zavolali odborníka na oblasť biológie kmeňových buniek Michele De Lucu z Modenskej univerzity v Taliansku. Na obzore sa naskytala možnosť vyliečiť chlapca pomocou transplantovania geneticky modifikovaných kmeňových buniek, ktoré by odstránili mutáciu vyvolávajúcu bulóznu epidermolýzu.

Lekári napokon transplantovali niekoľko vrstiev geneticky modifikovanej pokožky na 80% Hassanovho tela. Zhruba po mesiaci sa väčšina pokožky začala regenerovať.

Bolo to ako sen

Doktori sa svojím úspechom, ktorý dosiahli už v novembri 2015, pochválili len v stredu 8. novembra. „Bolo to ako sen“, tak okomentoval lekársky úspech chlapcov otec. Hassana prepustili z nemocnice vo februári 2016. Dnes je jeho pokožka stále vo výbornom stave. Podľa niektorých informácií Hassan už dokonca hráva futbal.

Podľa vedcov je Hassan prvý pacient na svete, ktorému bola transplantovaná pokožka s novými kmeňovými bunkami na takej veľkej ploche tela (nová koža pokrýva približne 1 meter štvorcový jeho tela).

Zdroj: Info.sk, DP, livescience.com, nature.com, Video: YouTube, Foto: YouTube
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto potravina je zodpovedná za rapídny nárast prípadov cukrovky

Táto potravina je zodpovedná za rapídny nárast prípadov cukrovky

VČERA - 21:30Zdravie

Značné percento prípadov diabetu je spôsobené konzumáciou tejto potraviny.

Tieto zmeny na tvári signalizujú vážne problémy so srdcom

Tieto zmeny na tvári signalizujú vážne problémy so srdcom

VČERA - 21:00Zdravie

Lekár prezradil príznaky zlyhávania srdca, ktoré by nikto nemal ignorovať.

Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať

Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať

20:01 07.01.2025Zdravie

Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.

Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta

Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta

19:33 07.01.2025Zdravie

Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.

Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou

Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou

21:44 06.01.2025Zdravie

Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.