Toto je dôvod, prečo by ste nikdy nemali kupovať diamanty
- 20:06 30.11.2017
- Bratislava
Diamanty mnohí ľudia považujú za vrchol luxusu. Ak však žiadne nevlastníte, nemusíte ľutovať. Odborníci vám vysvetlia, prečo.
Diamanty si najčastejšie spájame s tradíciou žiadosti o ruku a mnohí muži neváhajú minúť obrovské sumy peňazí, aby svojej dáme dopriali čo najväčší kameň. Zaujímavé je, že pravidlo trojmesačného platu vzniklo v roku 1936 ako marketingová kampaň predajcu diamantov DeBeers. Úspešne vytvorili dojem vzácnosti a prestíže diamantov, a to je dôvod, prečo sú aj dnes stále tak drahé. V skutočnosti však vôbec nie sú také vzácne, ako si mnohí myslia. Ich zásoby sa stále ukrývajú pod zemou a obľube sa tešia najmä syntetické diamanty.
Práve kvôli marketingovej kampani z 30. rokov 20. storočia vo verejnosti pretrváva názor, že diamanty sú synonymom bohatstva a každá žena by mala nejaký diamant vlastniť. Pod vplyvom reklamy si muži často myslia, že akýkoľvek iný kameň na zásnubnom prsteni je zlyhaním. V súčasnosti viac ako 80 percent zásnubných prsteňov na trhu obsahuje aspoň malý diamant.
Diamanty sú zlou investíciou
Aj napriek ich kráse a marketingovým tlakom však diamanty zostávajú zlou investíciou. Ich vlastná hodnota je oveľa nižšia než cena, za ktorú sa predávajú. Ceny diamantov sú ovplyvnené skutočnosťou, že už celé desaťročia dominuje na trhu s diamantmi niekoľko firiem.
Ak by ste v súčasnej dobe chceli predať diamantový šperk klenotníkovi, pravdepodobne by vám ponúkol tretinu ceny, za ktorú ste si ho kúpili. Tie diamantové šperky, ktoré teraz vidíte v predajniach, sú stále nadhodnotené o 100 až 200%. Výnimku tvoria zberateľské kusy, ktorých hodnota stúpa na základe ich jedinečnosti.
Obchody ich nechcú vykupovať
V slávnom článku, ktorý publikoval The Atlantic v roku 1982, Edward Epstein vysvetľuje, prečo pri predaji použitých diamantov nikdy nezarobíte:
"Klenotníctva, najmä prestížne obchody na Fifth Avenue, radšej nekupujú diamanty späť od zákazníkov, pretože ponuku, ktorú by im dali, by s najväčšou pravdepodobnosťou považovali za absurdne nízku. Nadhodnotenie diamantu a jeho šperku sa môže pohybovať v rozmedzí od 100 do 200 percent v závislosti od obchodných podmienok predajcu. Ak by kupovali diamanty od zákazníkov, museli by ich kúpiť späť za veľkoobchodné ceny."
Diamanty preto zostávajú nevýhodnou investíciou a často ani nedokážu správne vyjadriť lásku k obdarovanej osobe. Láska sa predsa nedá merať v drahokamoch a už vôbec by nemala podliehať komerčným zvykom. Náš pohľad na diamantové šperky by sa mal v budúcnosti zmeniť a spolu s ním aj nutnosť spájať si manželský zväzok s materiálnymi hodnotami.
Fatálna chyba v zime: Na toto si dávajte pozor, ak cestujete s dieťaťom
Bežná chyba pri cestovaní v aute v chladnom počasí môže stáť vaše dieťa život.
Ak máte tento program na rúre na pečenie, radšej ho nepoužívajte. Pokazí vám rúru
Odborníci varujú, že používanie tejto funkcie na rúre skráti životnosť vášho spotrebiča na polovicu.
Video: Dievčatko padalo z lanovky celých 12 metrov
V lyžiarskom stredisku takmer došlo k tragédii.
Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend
Belgický štátny potravinový úrad vydal varovanie, v ktorom občanov vystríha pred zužitkovaním vianočných stromčekov v potravinách.
Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku
Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.