Majitelia áut s manipulovaným softvérom sa môžu dočkať odškodnenia
- 9:42 06.12.2017
- Poprad
Mimoriadnu výzvu spúšťajú už aj na Slovensku.
Po dlhých prípravách spúšťajú na Slovensku medzinárodnú výzvu majiteľom áut s manipulovaným softvérom, aby sa pridali ku kolektívnej akcii Európanov. TASR o tom informovala Petra Vargová Čakovská zo Spoločnosti ochrany spotrebiteľov (S.O.S.) v Poprade s tým, že na on-line spotrebiteľskej platforme sa môžu zaregistrovať majitelia áut, ktoré sú na zozname vozidiel s manipulovaným emisným softvérom.
„Európski majitelia týchto áut sa totiž zatiaľ nedočkali odškodnenia, hoci, naopak, americkí majitelia áut kompenzovaní boli. V prípade ak Slováci svoje auto kúpili v období od 1.1.2009 do 18.9.2015, mali by sa zaregistrovať na http://sk.myright.com/. Pridajú sa tak k tisícom Európanov, ktorí sa rozhodli svojich práv dovolať spoločne,“ zdôraznila Vargová Čakovská.
V septembri americká právnická kancelária Hausfeld oznámila spoluprácu s členmi Európskej spotrebiteľskej organizácie BEUC (The European Consumer Organisation) pri zastupovaní majiteľov áut dotknutých tzv. dieselgate škandálom zo Slovenska, Slovinska, Švajčiarska, Litvy a Nemecka. Začiatkom novembra podal Hausfeld v mene 15.000 nemeckých majiteľov áut hromadnú žalobu na nemeckom súde. Teraz majú možnosť zabojovať o vrátenie kúpnej ceny auta spolu s ďalšími Európanmi aj Slováci.
„Emisný škandál prepukol pred dvoma rokmi, no kým americkí zákazníci boli odškodnení takmer okamžite, práva európskych majiteľov automobilov sú stále ignorované. Hromadná masová žaloba v Nemecku však dokazuje, že výrobcovia áut sa budú za svoje konanie zodpovedať aj tu,“ vysvetľuje generálna riaditeľka BEUC Monique Goyens.
Spotrebiteľská on-line platforma je už aj v slovenčine a majitelia áut tam nájdu všetky potrebné informácie. Stačí sa zaregistrovať, vyplniť potrebné formuláre a priložiť relevantné dokumenty. Právne služby sú bezplatné, myRight si vyúčtuje 35-percentnú províziu len zo sumy, ktorú reálne vymôže vo váš prospech. Cieľom tejto pilotnej výzvy je v prvej fáze do 14. januára 2018 nájsť a registrovať minimálne 1000 majiteľov áut zo Slovenska, aby sa aj Slováci mohli pridať k medzinárodnej kolektívnej akcii.
„Väčšine členských krajín Európskej únie, tak ako Slovensku, stále chýbajú mechanizmy kolektívnej ochrany práv. Je preto pre spotrebiteľov ťažšie spojiť sily a konať spoločne najmä voči medzinárodným spoločnostiam. Preto sme sa spolu s kolegami z Litvy, Slovinska a Švajčiarska rozhodli spolupracovať s myRight a Hausfeld a pokúsiť sa dosiahnuť kompenzáciu pre majiteľov áut aj vo svojich krajinách,“ dodala Vargová Čakovská. Práve S.O.S. Poprad pilotný projekt na Slovensku zastrešuje. Slovenským majiteľom automobilov je počas pracovných dní v čase od 12. do 15. hodiny k dispozícii aj bezplatná telefonická linka s číslom 0800 123 163. Štyri spotrebiteľské organizácie, členovia BEUC v Taliansku, Belgicku Španielsku a Portugalsku, začali kolektívnu akciu voči Volkswagenu už v roku 2016.
Trump chce clá aj na dovoz z EÚ
Americký prezident Donald Trump v utorok prisľúbil clá na dovoz z Európskej únie.
Schôdzu k odvolávaniu Fica ukončili bez hlasovania, opozícia stiahla návrh
Peter Žiga ukončil schôdzu vzhľadom na to, že navrhovatelia zobrali návrh späť.
Opozícia začala zbierať podpisy na ďalšiu mimoriadnu schôdzu parlamentu
Všetci opoziční poslanci odišli z utorkového rokovania parlamentu.
Fico sa stretol s Orbánom v Bratislave
Spontánne, priateľské a obsahovo bohaté. Také bolo podľa predsedu vlády SR Roberta Fica utorkové stretnutie s maďarským premiérom Viktorom Orbánom v Bratislave.
Šefčovič upozornil europoslancov na hlbokú ekonomickú prepojenosť medzi EÚ a USA
Podľa Maroša Šefčoviča je EÚ pripravená prehĺbiť a posilniť vzťah s USA.