Krásny úspech! Horehronský viachlasný spev zapísali do zoznamu UNESCO

Do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO zapísali ďalší kúsok slovenskej kultúry. V poradí je už piaty.
Horehronský viachlasný spev bol zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Dnes o tom rozhodli členovia Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO na juhokórejskom ostrove Jeju na svojom 12. zasadnutí. Info.sk o tom informovala Lucia Sopková, PR manažérka Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK).
Je to miestny fenomén
Obce regiónu Horehronia sa vyznačujú mimoriadne bohatými a stále živými prejavmi tradičnej ľudovej kultúry. K tým najvýraznejším a najtrvácnejším patrí ľudový viachlasný spev − ten je aj v širšom povedomí obyvateľov Slovenska vnímaný ako charakteristický miestny fenomén, ktorý je typický intenzívnymi hrdelnými prejavmi s veľkou nosnosťou do diaľky a dobre počuteľnými viachlasnými súzvukmi. Tradícia tohto typu spievania bola spojená s priebojnosťou i vitalitou, prvkami vyplývajúcimi z valašsko-pastierskeho spôsobu života, ktorý do regiónu prinieslo doosídľovanie územia na základe valašského práva (14. – 17. storočie). Tradícia spevu v neposlednom rade súvisí aj s náboženským cítením obyvateľov regiónu. Hudobnú kultúru Horehronia významne ovplyvnila duchovná pieseň tzv. východného obradu. Horehronský viachlasný spev je charakteristický pre obce Vernár, Telgárt, Šumiac, Pohorelá, Heľpa, Závadka nad Hronom a Polomka.
Rozhodlo sa o tom v Kórei
Slovensko na zasadnutí v Kórei reprezentuje delegácia, ktorú vedie Juraj Hamar, predseda Rady Ministra kultúry na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva a generálny riaditeľ SĽUK-u a členka Ľubica Voľanská z Ústavu etnológie SAV, expertka na nehmotné kultúrne dedičstvo.
Komisia posudzovala celkom 35 nominácií na zápis do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva. Slovenská nominácia prišla na rad vo štvrtok, 7.12.2017 a podľa aktuálnych informácií priamo zo zasadnutia prebehlo hodnotenie hladko, bez akýchkoľvek pripomienok a horehronský viachlasný spev sa tak stal piatym prvkom, ktorý má Slovenská republika zapísaný na zozname UNESCO.
Na budúci rok sa Slovenská republika bude uchádzať aj o členstvo v Medzivládnom výbore na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO, ktorého hlavnou funkciou je podporiť ciele dohovoru, poskytnúť usmernenia o osvedčených postupoch a vypracovať odporúčania smerujúce k ochrane nehmotného kultúrneho dedičstva. Okrem toho výbor hodnotí nominácie predložené zmluvnými štátmi na zápis do zoznamov nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva. Kandidátom, ktorý by mal v tejto agende zastupovať Slovenskú republiku, je člen slovenskej delegácie v Kórei, Juraj Hamar. Členské štáty sa do výboru volia každé 4 roky.
V zozname UNESCO figurujú doposiaľ 4 slovenské prvky: Fujara – hudobný nástroj a jeho hudba (2005), Terchovská muzika (2013), Gajdošská kultúra (2015) a spoločne s Českou Republikou Bábkarstvo na Slovensku a v Česku (2016).

Hromadná nehoda na D1: Diaľnicu museli v jednom smere uzavrieť
Diaľnica D1 je v jednom smere neprejazdná.

V Dolnooravskej nemocnici pomôže lekárom a pacientom umelá inteligencia
Projekt digitalizovanej patológie podporovanej umelou inteligenciou, ktorý v súčasnosti nemocnica realizuje, bude veľkou pomocou pri spracovaní vzoriek v oddelení patológie.

Vodič jazdil po diaľnici rýchlosťou 237 km/h, prišiel o vodičský preukaz
Trenčianski diaľniční policajti zastavili na diaľnici D1 pri Trenčíne vodiča automobilu značky Mercedes, ktorý prekročil maximálnu povolenú rýchlosť o 107 km/h.

Pred 65 rokmi slávnostne otvorili pamätník na Slavíne
Slavín, rozľahlý pamätník sovietskym vojakom, ktorý sa vypína nad Bratislavou na malokarpatskej vyvýšenine, patrí medzi najznámejšie symboly mesta.

SHMÚ: Na horách na severe Slovenska sa vo štvrtok môže vyskytnúť silný vietor
Na horách na severe Slovenska sa vo štvrtok môže vyskytnúť silný vietor.