• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 29.4.2025Meniny má Lea
Bratislava

Rezbár z Podpoľania vyrába unikátne drevené kríže. Jeden z nich má aj pápež František

  • 13:39 07.12.2017
  • Detva
Rezbár z Podpoľania vyrába unikátne drevené kríže. Jeden z nich má aj pápež František

Jeden z najžiadanejších podpolianskych suvenírov vyrába rezbár v kuchyni malého bytu uprostred detvianskeho sídliska.

Staré prícestné, ale aj náhrobné detvianske drevené vyrezávané a maľované kríže, ktoré boli len nedávno zaradené do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska, budia na Podpoľaní dodnes pozornosť turistov. Tento symbol regiónu v podobe ich miniatúr však už niekoľko rokov "prináša" do príbytkov návštevníkov mesta a jeho okolia 65-ročný rezbár Milan Malček.

Symboly Podpoľania vyrába ako miniatúry

Malé drevené kríže od doslova niekoľkých centimetrov až po meter dvadsať začal vyrábať, až keď mal asi 50 rokov. Predtým robil ako výtvarník na propagačnom oddelení Podpolianskych strojární v Detve, neskôr v tamojšom múzeu reštauroval staré predmety.

Impulz k výrobe miniatúr mi dala majiteľka tunajšej predajne s ľudovým umením, ktorá mi priniesla malý drevený krížik s tým, aby som ho vymaľoval. Hneď mi napadli motívy z detvianskych prícestných krížov. Urobil som ešte niekoľko ďalších a zaniesol k nej do predajne. Keď sa za pár dní predali, nabudilo ma to vyrábať ďalšie a ďalšie,“ povedal TASR.

Najviac práce má pred Vianocami

V súčasnosti jeden z najžiadanejších podpolianskych suvenírov vyrába rezbár v kuchyni malého bytu uprostred detvianskeho sídliska. Najviac práce má práve pred Vianocami, keď sú trhy a jarmoky prakticky po celom Slovensku. Aj teraz idem na remeselné trhy do hlavného mesta. Záujemcovia z Bratislavy a okolia sa mi už dnes hlásia,“ pripomína.

Miniatúrne maľované kríže z Detvy, ktoré Malček vyrába najmä z lipového dreva a maľuje akrylom, však nie sú len v slovenských domoch a bytoch. Často končia na stoloch, respektíve na stenách aj u krajanov po celej Európe či dokonca zaveľkou mlákou“. „Jeden dokonca vlastní aj pápež František, ktorému ho pri audiencii odovzdali predseda Národnej rady Andrej Danko a podpredseda Béla Bugár,“ podotýka.

Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V aprílovom volebnom prieskume vedie PS

V aprílovom volebnom prieskume vedie PS

VČERA - 19:01Domáce

Do parlamentu by sa dostalo sedem strán, respektíve hnutí.

SHMÚ vydal na noc výstrahu pred počasím

SHMÚ vydal na noc výstrahu pred počasím

VČERA - 17:56Domáce

Výstraha platí od polnoci do utorka rána.

Fico: Nikdy nebudeme súhlasiť so zmenami, ktoré by viedli k zrušeniu veta v EÚ

Fico: Nikdy nebudeme súhlasiť so zmenami, ktoré by viedli k zrušeniu veta v EÚ

VČERA - 17:26Domáce

Slovenská republika nebude nikdy súhlasiť so žiadnymi zmenami zásadných zmlúv, ktoré by viedli k zrušeniu veta členských štátov EÚ.

Šeliga má čeliť obvineniu zo strany polície

Šeliga má čeliť obvineniu zo strany polície

VČERA - 16:35Domáce

Podpredsedu strany Demokrati mali obviniť pre prečin podnecovania.