Spánková paralýza: Toto sú jej najčastejšie spúšťače
- 21:22 11.12.2017
- Svet
Prebúdzal vás niekedy zo spánku démon s obrovskými rohmi? Alebo ste sa už prebúdzali pri pohľade na mimozemšťanov? Za svoje najhoršie nočné mory sa poďakujte fenoménu s názvom spánková paralýza.
Spánkovú paralýzu v minulosti považovali za nočnú moru, no v skutočnosti ide o trochu odlišný zážitok. Ako už naznačuje názov, ku spánkovej paralýze dochádza v momente prebúdzania sa alebo krátko pred zaspatím, pričom človek je úplne pri vedomí, no nedokáže sa hýbať. Môže ísť len o niekoľkominútový zážitok, ktorý sa však zintenzívňuje vďaka niektorým vedľajším účinkom ako talk na hrudi, pocit, že vás niekto pozoruje, alebo iný druh vizuálnej halucinácie.
Ku spánkovej paralýze dochádza vtedy, ak sa prebudíme počas nedokončenej REM fázy spánku. Naše svalstvo a telo je stále stuhnuté a nachádzame sa vo fáze, keď snívame. Jediné, čo sa prebúdza, je naše vedomie. O tom, čo sa deje počas spánkovej paralýzy, sme mali príležitosť čítať už v mnohých publikáciách. Vedci sa však len teraz pozreli na to, čo tento jav spôsobuje.
Rozsiahly výskum nočných môr
Magazín Sleep Medicine Reviews v júni 2017 publikoval štúdiu Alice Gregoryovej, ktorá analyzovala 42 jednotlivých štúdií o spánkovej paralýze. Autorka sa pomocou analýzy pokúsila dopátrať k záveru, aké spoločné znaky charakterizujú ľudí, ktorí boli predmetom výskumov.
Vedci sa sústredili na také parametre, ako pravidelnosť spánových paralýz, vek, pohlavie, národnosť, strava, finančný príjem, spotreba kofeínu, genetika, prekonaný stres, reakcia na hypnózu a IQ.
V ohrození môžete byť aj vy
Mnohé zo skúmaných faktorov nijako neovplyvňovali vznik epizód so spánkovou paralýzou, no na druhej strane sa ukázalo, že ich tvorbu výrazne podporuje zlá kvalita spánku.
„Vyzerá to tak, že niektoré dôvody, ktoré stoja za nekvalitným spánkom, sa v konečnom dôsledku podieľajú aj na vzniku spánkovej paralýzy. Prerušovaný spánok je napríklad bežný u ľudí, ktorí užívajú drogy, často pociťujú stres alebo hlásia psychiatrické problémy,“
uvádza autorka štúdie Alice Gregoryová.
Najnáchylnejší na spánkovú paralýzu sú ľudia, ktorí sa počas noci neustále budia. To isté platí aj pre spáčov, ktorí si radi pospia aj na 9 hodín, no aj pre ľudí, ktorí často spia menej ako 6 hodín. Ak si počas dňa radi zdriemnete, počítajte s tým, že spánková paralýza môže navštíviť aj vás.
Noc nie je bezpečná ani pre ľudí, ktorí trpia napríklad posttraumatickou stresovou poruchou, sociálnou fóbiou a vo všeobecnosti stresom. Často vás počas spánku prenasledujú nočné mory? Potom vás spánková paralýza už má na svojom zozname obetí.
Fatálna chyba v zime: Na toto si dávajte pozor, ak cestujete s dieťaťom
Bežná chyba pri cestovaní v aute v chladnom počasí môže stáť vaše dieťa život.
Ak máte tento program na rúre na pečenie, radšej ho nepoužívajte. Pokazí vám rúru
Odborníci varujú, že používanie tejto funkcie na rúre skráti životnosť vášho spotrebiča na polovicu.
Video: Dievčatko padalo z lanovky celých 12 metrov
V lyžiarskom stredisku takmer došlo k tragédii.
Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend
Belgický štátny potravinový úrad vydal varovanie, v ktorom občanov vystríha pred zužitkovaním vianočných stromčekov v potravinách.
Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku
Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.