Ako dlho človek vydrží bez spánku a čo by sa vtedy dialo s vaším telom?
- 21:04 12.12.2017
- San Diego
Pozrite sa, čo by sa stalo, ak by ste niekoľko dní, respektíve nocí za sebou vôbec nespali.
Premýšľali ste niekedy nad tým, aké by to bolo fungovať bez spánku a ako dlho by ste to vydržali? Je známym faktom, že zanedbávať spánok nie je zdravé, no ukázalo sa, že to môže byť až smrteľne nebezpečné.
Väčšina z nás sa večer od únavy s radosťou odoberie do ríše snov. Spánok je jednou z našich najzákladnejších potrieb a strávime ním asi jednu tretinu nášho života, uvádza portál Interesting Engineering. Hovorí sa, že bez jedla vydržíme až trikrát dlhšie ako bez spánku. Dobíjame si ním „baterky”, aby sme dokázali opäť naplno fungovať, ale má aj mnoho ďalších funkcií, ktoré potvrdili rôzne štúdie.
Hoci vedci nepoznajú presný dôvod toho, prečo spíme, spánku priznávajú mnohé účinky.
- podporuje uzdravovanie nášho tela
- pomáha pri uchovávaní spomienok v mozgu
- pomáha mozgu vymazať zbytočný “odpad”
- podporuje správne fungovanie imunitného systému
Podľa výskumov nás spánok dokonca môže urobiť múdrejšími. Keď spíte, váš mozog triedi všetky informácie z celého dňa a rozhodne, čo by malo byť zachované a čo nie.
Čo sa stane, ak nespíte?
Keď organizmu nedoprajete dostatok spánku, mozog prestane fungovať tak, ako má. Ak by to pokračovalo dlhšie, dôsledky môžu byť katastrofálne.
Nedostatok spánku sa začne odrážať na vašom imunitnom a nervovom systéme, trávení a môže viesť až k smrti. Výskumom sa podarilo dokázať, že už po 17 až 19 hodín bez spánku môže únava dosiahnuť úroveň, ktorú možno porovnať s určitou hladinou alkoholu v krvi.
Ak by ste sa na dlhšie vzdali spánku, váš mozog by si to zaručene všimol. Malo by to vplyv na všetky jeho časti, vrátane tých, ktoré ovplyvňujú váš úsudok, pamäť aj rozhodovanie. Postupne by to mohlo viesť až k halucináciám.
Ako dlho vydržíte bez spánku?
Zdá sa, že presnú odpoveď na túto otázku zatiaľ nemajú ani vedci, pretože je to veľmi individuálne. Niekoľko ľudí sa to však rozhodlo vyskúšať a to, že zašli až do extrému, nedopadlo veľmi dobre.
Známym prípadom je Randy Gardner, ktorý sa ešte v roku 1965 ako 17-ročný stredoškolák pokúsil o rekord. Bez spánku vydržal 11 dní a 24 minút. Malo to však naňho taký dopad, že sa kvôli tomu prestali do Guinessovej knihy rekordov zapisovať podobné rekordy, aby ľudia nemali motiváciu to skúšať, uviedol portál Science Alert.
Paranoja a halucinácie
Randyho oči mali problém so zaostrovaním, bolo preňho zložité zopakovať jednoduché jazykolamy a identifikovať predmety iba pomocou hmatu. Mal problém sústrediť sa, vytvárať krátkodobé spomienky, začal byť podráždený, paranoidný a mal halucinácie. Našťastie sa však potom zotavil a nezanechalo to na ňom dlhodobé následky.
V rámci rôznych starostlivo monitorovaných experimentov sa však o to ešte nejakí ľudia pokúsili a vydržali bez spánku zvyčajne 8 až 10 dní. V roku 2012 však istý Číňan vydržať bdieť 11 dní, pričom pozeral futbal. Keďže však súčasne pil alkohol a fajčil a nedostatok spánku mu významne oslabil imunitu, napokon zomrel.
Fatálna chyba v zime: Na toto si dávajte pozor, ak cestujete s dieťaťom
Bežná chyba pri cestovaní v aute v chladnom počasí môže stáť vaše dieťa život.
Ak máte tento program na rúre na pečenie, radšej ho nepoužívajte. Pokazí vám rúru
Odborníci varujú, že používanie tejto funkcie na rúre skráti životnosť vášho spotrebiča na polovicu.
Video: Dievčatko padalo z lanovky celých 12 metrov
V lyžiarskom stredisku takmer došlo k tragédii.
Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend
Belgický štátny potravinový úrad vydal varovanie, v ktorom občanov vystríha pred zužitkovaním vianočných stromčekov v potravinách.
Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku
Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.