Máte problém s ranným vstávaním? 7 trikov, ktoré v zimných mesiacoch pomôžu najlepšie
Odborníčky na spánok prezradili niekoľko účinných spôsobov, ako zvládnuť ranné vstávanie bez problémov.
Skoré ranné vstávanie je pre mnohých hotovou nočnou morou. Existuje však niekoľko trikov, ako si ho spríjemniť a uľahčiť, tak prečo to nevyskúšať? Ak aj vy každé ráno zápasíte s tým, aby ste opustili svoju mäkučkú vyhriatu posteľ, je to niečo pre vás!
Ak sa dobre nevyspíte, márne budete dúfať, že sa ráno zobudíte oddýchnutí a svieži. Musíte teda urobiť všetko preto, aby bol váš spánok čo najkvalitnejší. Ak vás niečo v noci ruší alebo spíte krátko, ráno bude, samozrejme, ťažké. Majte teda na pamäti aj to, že dospelý človek potrebuje spať v priemere 7 až 9 hodín za noc, uvádza portál The Conversation.
7 trikov, ktoré vám pomôžu
Čo teda môžete urobiť preto, aby bolo ranné vstávanie bezproblémové? Sú to každodenné zvyky, ktoré dokážu ovplyvniť viac, ako si myslíte. Odborníčky na spánok doktorka Siobhan Banksová a doktorandka Crystal Grantová z Univerzity v Južnej Austrálii prezradili, čo zaručene pomôže. Portál Daily Mail ich rady zhrnul do niekoľkých bodov.
Ráno hľadajte jasné svetlo, večer sa mu vyhnite
Príliš veľa jasného svetla v noci spôsobuje, že sa vám ťažšie zaspáva. Je to preto, že svetlo potláča melatonín, hormón, ktorý podporuje spánok. To je aj ten dôvod, prečo sa neodporúča pred spaním pozerať na displej mobilu, tabletu či monitor počítača. Naopak ráno vám svetlo pomôže pri vstávaní. Aj keď ešte môže byť vonku tma, ráno je dobré vyhľadávať jasné svetlo.
Zbavte sa stresu
Ak sa vo vás za celý deň nahromadilo množstvo stresu, večer je ten správny čas, aby ste ho poslali kade-ľahšie. Stres totiž môže veľmi ovplyvniť váš spánok. Večer sa teda pokúste uvoľniť. Pomôže napríklad teplý kúpeľ, dobrá kniha alebo pohár teplého mlieka.
Nejedzte ani nepite 2 hodiny pred spaním
Mohlo by vám to spôsobiť pálenie záhy, čo by narúšalo váš spánok. V ideálnom prípade by ste posledné jedlo dňa mali zjesť najneskôr dve až tri hodiny pred spaním. Zabezpečí sa tým, že bude dovtedy primerane strávené. Pred spaním by sa mal znížiť aj príjem tekutín.
Žiadne víno ani pivo 4 hodiny pred spaním
To, samozrejme, platí aj pre ostatné druhy alkoholu. Ten vám síce môže navodiť pocit ospalosti, ale zároveň môže spánok aj narušiť. Kým telo počas noci spracováva alkohol, častejšie dochádza k budeniu, nočným morám, bolestiam hlavy, ako aj zníženiu kvality spánku najmä v druhej polovici noci.
Nastavte si spánkový režim
Pomôže vám, ak si nastavíte presný režim spánku. ktorého sa budete deň po dni držať. Váš organizmus totiž ovplyvňujú vnútorné hodiny a tie fungujú najlepšie, ak im doprajete určitý pravidelný rytmus aj čo sa týka spánku a prebúdzania sa.
Vyhnite sa cvičeniu a počítačovým hrám
To isté platí aj pre pozeranie televízie tesne pred spaním. Tieto aktivity môžu zvýšiť stav nabudenosti vášho organizmu, čo pred spaním nie je práve ideálne.
Vytvorte si príjemné prostredie pre spánok
Ticho, tma, nie príliš teplo, ani príliš zima. Príjemný čerstvý vzduch a správna teplota miestnosti znamenajú pre dobrý spánok veľa. Rovnako ako aj príjemná posteľná bielizeň.
Táto potravina je zodpovedná za rapídny nárast prípadov cukrovky
Značné percento prípadov diabetu je spôsobené konzumáciou tejto potraviny.
Tieto zmeny na tvári signalizujú vážne problémy so srdcom
Lekár prezradil príznaky zlyhávania srdca, ktoré by nikto nemal ignorovať.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.