Život vo vesmíre je celkom bežný – potvrdili to najstaršie fosílie na Zemi

Analýza najstarších známych fosílnych mikroorganizmov poskytla dôkaz, ktorý podporuje čoraz populárnejší názor o tom, že život vo vesmíre sa nachádza na každom kroku.
Výskumní pracovníci z Kalifornskej univerzity a Wisconsin-Madisonovej univerzity v USA zanalyzovali 3,465 miliárd rokov staré mikroorganizmy zo Západnej Austrálie. Vo výskume publikovanom v Proceedings of the National Academy of Sciences uverejnili, že už v tomto období analyzované organizmy vykonávali primitívnu formu fotosyntézy a iných rastlinných procesov.
Dôkaz o tom, že rozdielne druhy organizmov sa dokázali vyvinúť tak skoro v dejinách Zeme, podporuje tvrdenie o tom, že život existuje aj na iných miestach vo vesmíre. Vedci totiž tvrdia, že je extrémne nepravdepodobné, že by sa život dokázal tak rýchlo sformovať na Zemi, no inde už nie.
Na snímke sa nachádza 3,465 miliárd rokov starý mikroorganizmus zo Západnej Austrálie
„Pred 3,465 miliardami rokov bol na Zemi už rôznorodý život. Máme k dispozícii prvé údaje o rôznych pozemských organizmoch z tohto obdobia, a náš predošlý výskum tiež našiel stopy iných organizmov z obdobia pred 3,4 miliardami rokov,“ uviedol profesor paleobiológie a vedúci autor štúdie J. William Schopf.
„To hovorí o tom, že život má svoje korene v oveľa skoršom období, a že pre primitívne formy nebolo ťažké vyvinúť sa do vyspelejších organizmov.“ Schopfov tím zatiaľ nevie, nakoľko skôr by život mohol začať, no „ak sú naše výpočty správne, život by mal jestvovať v každej časti vesmíru,“ dodáva vedec.
Schopf sa už v minulosti zapísal do vedeckých magazínov so svojimi analýzami fosílií, no najnovšie publikovaný výskum je vôbec prvý, ktorý určuje, o aké biologické mikrobiálne organizmy ide, a nakoľko boli vyvinuté alebo zaostalé.
Štúdia síce podporuje názor o existencii primitívnych foriem života v celom vesmíre, no už nie tak jasne opisuje svoj postoj k vyvinutým formám života. Podľa Schopfa je existencia pokročilej formy života inde vo vesmíre pravdepodobná, no nie taká jednoznačná.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.