Korupcia na Slovensku rastie, vyskytuje sa najmä pri eurofondoch a tendroch
- 12:17 21.12.2017
- Bratislava

Korupcia sa na Slovensku najčastejšie vyskytuje pri eurofondoch, dotáciách aj vo verejnom obstarávaní.
Osobne sa s korupciou stretli približne tri štvrtiny podnikateľov. Upozorňuje na to prieskum realizovaný Podnikateľskou alianciou Slovenska (PAS).
Viac ako polovica opýtaných poukázala na dve oblasti podnikania, kde je korupcia najviac viditeľná, a to dotácie vrátane eurofondov a štátnej pomoci a verejné obstarávanie. Nasledovalo uplácanie manažérov spoločností konkurentmi, obchodnými partnermi či zamestnancami. „Zdá sa, že toto sú dve oblasti, kde v podstate korupcia kvitne, keďže tam vyše 50 % ľudí označilo, že sa s ňou osobne stretlo,“ zdôraznil výkonný riaditeľ PAS Peter Kremský s tým, že približne štvrtina podnikateľov zažila korupciu pri vybavovaní povolení a potvrdení, prípadne na súdoch a v justícii.
Viac ako 40 % respondentov si myslí, že korupcia na Slovensku rastie a približne podľa rovnakého počtu je na rovnakej úrovni. Nikto z opýtaných si nemyslí, že korupcia neexistuje. „Možno z toho dedukovať, že korupcia je na Slovensku veľmi rozšírená,“ podotkol Kremský. Dve tretiny sa stretli s korupciou pri podnikaní a ďalšia polovica v zdravotníctve, pričom približne rovnaký počet označil aj korupciu na úradoch.
Na korupciu reagovala podľa prieskumu radikálne takmer polovica podnikateľov, ďalších viac ako 20 % sa tvárilo, že takúto ponuku nepočulo. Podplácanie odmietli celkovo tri štvrtiny opýtaných, čo podľa Kremského hovorí o vysokej odolnosti voči korupcii. Približne pätina sa však priznala, že sa podieľala na korupcii s tým, že inak by stratila ponúkaný obchod.
Štát by mal podľa podnikateľov najtvrdšie zakročiť proti korupcii na súdoch, a to napriek tomu, že súdy nepatria k najčastejším miestam, kde sa s podplácaním stretli. Nasledovala oblasť politiky, do ktorej bola zaradená aj vláda a parlament. Mnohí pokladajú za veľmi dôležité aj zakročenie v oblasti eurofondov, dotácií, verejného obstarávania, zdravotníctva a polície.
„Reálny boj proti korupcii zatiaľ nenastal a ak aj sú nejaké prvé náznaky, tak pravdepodobne nepostihujú tie skutočne vážne hniezda korupcie, ktoré sú v tomto prieskumu takisto označené, ale pravdepodobne to skôr ide po povrchu alebo je to formálne, alebo táto ofenzíva je skôr marketingová, verbálna, ale nejde naozaj na koreň veci,“ upozornil Kremský.
Bojovať proti korupcii by sa malo podľa 60 % podnikateľov výmenou skorumpovaných politikov. Druhou možnosťou v poradí bola transparentnosť, teda širšie zverejňovanie dokumentov ako prevencia proti korupcii. Zjednodušenie odhaľovania týchto prípadov a ich zverejňovanie si želá takmer polovica opýtaných.
Anonymný prieskum realizovala PAS v období 13. – 18. decembra. Na internete oslovila 1400 podnikateľov, pričom zareagovalo 132 z nich.

Spojeným štátom hrozí nedostatok elektroniky pre clá, varuje taiwanský Pegatron
Taiwanská spoločnosť Pegatron, dôležitý dodávateľ pre Apple a Dell, v pondelok upozornil, že clá prezidenta Donalda Trumpa prinášajú zmätky a takisto riziko nedostatku spotrebnej elektroniky v USA.

Spojené štáty zvýšia dodávky LNG do Európy
USA zvýšia dodávky skvapalneného zemného plynu do Európy. Uviedol to v pondelok americký minister energetiky Chris Wright počas návštevy Varšavy.

Ráž: NDS začína s opravami na ďalších deviatich diaľničných mostoch
Národná diaľničná spoločnosť od začiatku roka začala s rekonštrukciou siedmich diaľničných mostov, s opravami pokračuje od apríla 2025 aj na ďalších deviatich mostoch.

Villeroy: ECB má stále určitý priestor na zníženie úrokových sadzieb
Hrozby Donalda Trumpa vysokými dovozným clami predstavujú neistotu pre ekonomiky vo svete, napriek tomu má ECB určitý priestor na ďalšie zníženie úrokových sadzieb.

V Jaslovských Bohuniciach bude v stredu havarijné cvičenie
V areáli spoločnosti JAVYS v Jaslovských Bohuniciach sa v stredu 30. apríla uskutoční celoareálové havarijné cvičenie SMREK 2025.