Väčšina z nás sa pri bozkávaní nakláňa doprava. Viete, prečo?
- 19:35 21.12.2017
- Bratislava

Bozkávanie má dve hlavné charakteristiky: je príjemné, a takmer každý na svete sa pri ňom nakláňa doprava. Zamýšľali ste sa niekedy už nad tým, čo môže byť príčinou tohto správania?
Každý vie, že mozog má dve hemisféry, z ktorých každá ovláda inú schopnosť. Jednoduché testy dokázali, že rozloženie mozgu má dokonca vplyv aj na to, ako reagujeme na svet a ľudí okolo nás, pričom si to často sami neuvedomujeme.
Mnohé fyzické aktivity, ktoré bežne vykonávame, v skutočnosti podvedome chápeme v smere hodinových ručičiek – patrí sem aj nakláňanie hlavy. Výskumy potvrdzujú, že tento inštinkt sa začína prejavovať už v útlej mladosti, pričom sa bežne prenáša až do dospelosti. Platí to aj pri bozkávaní?
Bozkávanie pre nás nie je tabu
V západnej spoločnosti môžeme na verejnosti bežne vidieť bozkávajúci sa pár. Bozky nie sú tabu ani vo filmoch či v reklamách – jednoducho sú všade okolo nás. Odzrkadľujú tieto formy intimity naše vrodené inštinkty, alebo je to skôr naopak, a v skutočnosti nás učia, že sa pri tom máme nahnúť doprava?
Keďže výskum v západnom svete by nepriniesol žiadúce odpovede na položenú otázku, veda sa rozhodla podrobiť skúmaniu ľudí z Bangladéša. Je to konzervatívna moslimská krajina so zákazom bozkávania na verejnosti. Bozky sa dokonca cenzurujú aj v televízii.
Odpovede našli v konzervatívnej krajine
Vedci teda požiadali niekoľko manželských párov z Bangladéša, aby sa doma v súkromí pobozkali. Následne sa každý z nich pobral do inej miestnosti, kde si zapísal poznatky z bozkávania. Výsledkom bolo, že dve tretiny z nich sa pri bozkávaní prirodzene nakláňali doprava. Partner, ktorý bozk inicioval (muži prebrali túto úlohu až 15-krát častejšie, než ženy), sa tesne pred bozkom naklonil doprava, ak bol pravák. U ľavákov to platilo naopak.
Celý výskum môžeme teda zhrnúť tak, že strana, do ktorej sa nakláňame pri bozkávaní, je viac-menej rovnaká pre všetkých ľudí po celom svete – líši sa len tak, ako sa praváci líšia od ľavákov, teda v prevládajúcej hemisfére.
Svoju úlohu pri rozhodovaní, na ktorú stranu sa pri bozkávaní nakloniť, hrajú aj rozdielne hladiny hormónov (napríklad testosterónu) v každej hemisfére a nerovné rozdelenie neurotransmiterov v mozgu (napríklad dopamín).
Ak teda patríte medzi tých, ktorí sa pri bozkávaní automaticky nakláňajú doľava, patríte medzi svetovú menšinu.

Slováci namiesto šetrenia prišli o peniaze. Pozor na tento masívny podvod
Používatelia smartfónov si v snahe ušetriť peniaze nainštalovali škodlivé aplikácie.

Hlasujúci za Oscarov si musia pred odovzdaním hlasov pozrieť všetky filmy
Členovia poroty, ktorá rozhoduje o filmových cenách Oscar, budú musieť preukázať pred hlasovaním vo finálovom kole, že si pozreli všetky filmy v jednotlivých kategóriách.

Ako zabrániť vysychaniu trávnika? Pozor na túto chybu
Ku koseniu trávnika treba pristupovať opatrne zvlášť počas leta.

Prečo ráno meškáte do práce: Fantómové zápchy a ako sa im vyhnúť
Prečo na niektorých miestach vznikajú dopravné zápchy aj napriek absencii prekážky na ceste?

Koniec WhatsApp na niektorých zariadeniach: Hrozí to aj vášmu?
Aplikácia WhatsApp prestane v priebehu niekoľkých dní fungovať na viacerých mobilných zariadeniach. Zistite, či tam nepatrí aj vaše.