Slovensko sa zadĺžilo do zásoby, vláda situáciu kvituje
- 12:22 23.07.2013
- BRATISLAVA
Slovensko si už v tomto roku požičiavať na splácanie dlhu nepotrebuje.
Práve využitie výhodných podmienok zo začiatku tohto roka a predzásobenie sa na celý rok 2013 totiž podľa rezortu financií stálo za nárastom dlhu zo začiatku roka 2013. "Z uvedeného dôvodu sa neočakáva rast dlhu, práve naopak, jeho stabilizácia,“ konštatuje vo vyhlásení ministerstvo.
Ministerstvo však naopak vyzdvihuje, že investori oceňujú konsolidačné úsilie a rozpočtovú politiku tým, že nakupujú slovenské štátne cenné papiere za historicky najnižšie sadzby. Slovensko tak podľa rezortu zároveň výrazne šetrí aj na dlhovej službe.
"Zatiaľ, čo koncom roku 2011 si bývalá vláda nebola schopná požičať na medzinárodných trhoch, resp. na jeseň roku 2011 si bývalá vláda požičala za viac ako 4 %, v súčasnosti, aj vďaka dôvere finančných trhov, si je schopná vláda požičať za historicky najlepších podmienok, a to za 2,45 %,“ dodáva rezort financií.
Tesne pod hranicou
Hranica 55 % je už treťou hranicou ústavnej dlhovej brzdy. Jej prekročenie by znamenalo, že rezort financií by musel viazať 3 % výdavkov z rozpočtu, zablokovala by sa rezerva vlády a premiéra a zároveň by kabinet musel predložiť rozpočet bez medziročného rastu výdavkov.
Rovnako by si nemohli rast výdavkov v rozpočtoch naplánovať ani samosprávy. Už pri prekročení 53-percentnej hranice pritom kabinet musí na rokovanie parlamentu predložiť návrh opatrení, ktorými sa má dlh znížiť a zároveň sa zmrazia platy členov kabinetu.
Prvú 50-percentnú hranicu dlhovej brzdy pritom slovenský verejný dlh prekročil už v minulom roku. Vyplývala z toho povinnosť pre rezort financií predložiť do Národnej rady SR správu o tom, prečo dlh stúpol a čo vláda navrhuje na jeho zníženie. Minister financií Peter Kažimír si túto povinnosť splnil listom zaslaným predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi.
Opozícia však žiadala širšiu diskusiu na túto tému a zvolala mimoriadnu schôdzu parlamentu, kde jej však poslanci vládneho Smeru neodsúhlasili program. Opozícia však tvrdí, že mimoriadnu schôdzu k verejnému dlhu sa pokúsi zvolať opäť na jeseň.
Spojené štáty zaviedli nové sankcie zamerané na ruskú energetiku
Spojené štáty v piatok uvalili rozsiahle sankcie na ruský energetický sektor v snahe obmedziť financovanie vojny, ktorú vedie Moskva na Ukrajine.
Slovenská delegácia v Moskve chce rokovať aj o Ukrajine, priblížil Gašpar
Počas pracovnej cesty do Moskvy by chcela slovenská delegácia otvoriť tému dodávok zemného plynu na Slovensko aj tému vojny na Ukrajine.
Fico by mal vymáhať náhradu škody od Ruska, tvrdí strana Za ľudí
Zastavením dodávok plynu Gazprom hrubo porušil platnú zmluvu so Slovenskom, tvrdí strana Za ľudí.
Prezident: Ak sa nenájde alternatíva dovozu plynu, budúci rok bude mať SR problém
Ak sa nenájde alternatívny spôsob dovozu plynu, o ktorý Slovensko prišlo zastavením dodávok cez Ukrajinu, tak SR bude mať budúcu zimu "veľmi vážny problém".
ZSSK: Pre vyššiu DPH sa od 15. januára zvýšia ceny cestovných lístkov
Železničná spoločnosť Slovensko zvýši od 15. januára ceny cestovných lístkov.