Bohatí či chudobní? Pre túto skupinu má alkohol fatálnejšie následky

Nórskym vedcom sa podarilo dokázať, že alkohol vplýva na jednotlivé socioekonomické triedy rozlične.
Nie je žiadnym tajomstvom, že účinky alkoholu vplývajú na ľudí rozlične – niekomu stačia dve pivá na to, aby sa opil, inému ich zas nestačí ani päť. Do úlohy rozhodcu o tom, aký vplyv má na človeka alkohol, sa teraz dostal ďalší faktor: finančné zabezpečenie.
Možno si poviete, že kto je bohatší, môže si dovoliť kúpiť viac alkoholu, čiže ho aj viac vypije, čo značí o jeho horšom zdravotnom stave. Štúdia z Nórska, uverejnená vo vedeckom časopise PLOS, si však myslí niečo iné. Podľa nej „sociálnoekonomicky znevýhodneným skupinám alkohol spôsobuje horšie následky, než zvýhodneným skupinám.“
V čom sa skrýva tajomstvo bohatých?
Výskumný tím doktora Eirika Degeruda zhromaždil údaje z niekoľkých nórskych dotazníkov o zdraví, pričom na vzorke 200.000 ľudí dokázal, že konzumenti alkoholu pochádzajúci z horšieho socioekonomického prostredia sú priemerne starší a je u nich zvýšené riziko srdcových chorôb. Aj napriek tomu, že bohatší ľudia pijú častejšie, zdá sa, že riziko ohrozenia ich zdravia nie je až také vysoké.
Magazín Inverse podotýka, že u bohatších ľudí je pravdepodobné, že konzumujú alkohol spolu s jedlom, čo pomáha organizmu stráviť alkohol rýchlejšie a jednoduchšie, a znižuje to riziko ochorenia.
Podľa Nórov krajina, v ktorej sa výskum odohral, v tomto prípade nezohráva veľkú rolu. Výskumníci zastávajú názor, že výsledky ich štúdie sa dajú aplikovať všade – najviac však v krajinách s hlbokou priepasťou medzi bohatými a chudobnými.
Pamätajte, že striedma konzumácia alkoholu môže mať priaznivý vplyv na celkové zdravie organizmu, no v prípade, že to často preháňate, môžete si privolať srdcové ochorenia, mozgovú príhodu, cukrovku, niektoré typy rakoviny a poruchy mozgu, pokožky, srdca a svalov.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.