V Prešove osádzali kamene, o ktoré sa potknete
Holokaust - šoa - bol jednou z najväčších tragédií ľudstva. Týmito slovami sa v utorok začalo pietne osádzanie Stolpersteine (po nemecky – kamene, o ktoré sa potknete), pripomienkových kameňov.
Sú súčasťou medzinárodného projektu pripomenutia obetí nacistickej genocídy. Za účasti príslušníkov jednotlivých rodín, zástupcov mesta Prešov a významných hostí osadili deväť kameňov.
„Medzinárodný projekt pripomína zavraždených Židov, Rómov, homosexuálov, odbojárov, fyzicky hendikepovaných a Svedkov Jehovových prostredníctvom dlažobných kociek s popismi, ktoré individualizujú každú z obetí a jej osud,“ vysvetlil Juraj Križáni, príbuzný obetí holokaustu.
Podľa jeho slov umiestnenie týchto kameňov na zemi zahŕňa aj symboliku predkov - ľudskej smrteľnosti („prach si a na prach sa obrátiš“). Poloha kameňa pred domom zavraždeného zasa symbolicky prepája osobu či rodinu, ktorá v dome žila so súčasným mestom.
„Keďže na Slovenku je týchto spomienkových kameňov málo, som veľmi rád, že práve tu, v Prešove, sa táto udalosť uskutočňuje. Na kameňoch sú mená našich príbuzných tak malými písmenami, že ak to chce okoloidúci prečítať, musí sa skloniť, a tak sa pokloní pamiatke tých, ktorí boli odvlečení do Osvienčimu a dodnes o niektorých ani nevieme kedy, kde a ako zomreli,“ uviedol na utorňajšej pietnej akcii Ivan Pasternák, rodinný príslušník obetí.
Uviedol, že táto rodina bola veľmi známa a mali pomerne veľa detí. Prevádzkovali v priestoroch jednej z budov na Hlavnej ulici kaviareň a reštauráciu. Jeden z nich, Bandi, bol známym umelcom.
Na Hlavnej ulici v utorok osadili sedem kameňov pre rodinu Gellertovcov, na Sabinovskej ulici boli osadené dva pre rodinu Preiszovcov. Samotnú inštaláciu kameňov technicky zabezpečil autor projektu, nemecký umelec Günter Demnig.
Prvé kamene do dlažby osadil v roku 1995 v Kolíne nad Rýnom a Berlíne ešte ilegálne. Neskôr ale získal súhlas úradov a osádzanie Stolpersteine sa počas rokov rozšírili v Nemecku i ďalších európskych štátoch. V súčasnosti je možné "zakopnúť" o viac ako 25 tisíc kameňov v stovkách miest. Projekt sa zameriava na pamiatku všetkých obetí holokaustu.
Projekt Stolpersteine je realizovaný takmer vo všetkých štátoch postihnutých nacistickou genocídou. V Českej republike počet kameňov presahuje 300, na Slovensku boli zatiaľ umiestnené pamätné kamene v Brezne, Banskej Bystrici a v utorok v Prešove.
OZ Mier Ukrajine podáva na GP SR žiadosť o preskúmanie konania premiéra Fica
Občianske združenie Mier Ukrajine podáva na Generálnej prokuratúre SR žiadosť o preskúmanie dlhodobých krokov predsedu vlády SR Roberta Fica v súvislosti s postojom k Rusku.
Pri nehode v Kysuckom Lieskovci sa zranili dvaja ľudia, vodič nafúkal
Viac ako jedno promile alkoholu v dychu nafúkal pri dychovej skúške 21-ročný vodič, ktorý v pondelok ráno havaroval na ceste I/11 v Kysuckom Lieskovci.
PS: Jediné, čo premiér dosiahol v Rusku je medzinárodná hanba
Jediné, čo premiér Robert Fico dosiahol na svojej ceste v Rusku, je medzinárodná hanba a zníženie dôveryhodnosti Slovenska v očiach zahraničných partnerov.
Neznámy muž natankoval bez zaplatenia, cestou narazil autom do ženy
Neznámy muž natankoval na benzínke v Dunajskej Strede bez zaplatenia a autom pri odchode z benzínky narazil do ženy, ktorá mu chcela zabrániť v úteku.
Rezort obrany kúpil dve dopravné lietadlá za takmer 46 miliónov eur
Ministerstvo obrany SR kúpilo dve dopravné lietadlá Bombardier Global 5000 za takmer 48 miliónov amerických dolárov, teda takmer 46 miliónov eur.