Prečo sa nám zdá, že čím sme starší, čas beží rýchlejšie? Odpoveď vás prekvapí
- 18:14 14.01.2018
- Svet
Vieme, čo sa s tým dá robiť.
Keď sme boli malí, aj 5 dní do Vianoc sa nám zdalo ako večnosť. Teraz ani nevieme ako a s každým rokom sa čudujeme, ako rýchlo ubehol. S pribúdajúcim vekom sa veľa ľudí sťažuje na to, že čas beží akosi rýchlejšie.
Plynutie času je veľkou záhadou. Zatiaľ čo málokto spochybňuje, že má minúta skutočne 60 sekúnd, vnímanie času sa môže dramaticky líšiť od človeka k človeku, a tak často nadobúdame pocit, že beží rýchlejšie. Prečo je to tak?
Keď rok je polovica života...
Existuje viacero teórií, ktoré sa to snažia vysvetliť. Jedna z nich hovorí o tom, že určité časové obdobie vnímame ako podiel času, ktorý sme prežili. Súvisí to teda s našou relatívnou skúsenosťou.
Pre dvojročné dieťa predstavuje obdobie jedného roka polovicu jeho života. Jeden rok je pätina vášho života, keď máte 5 rokov. No a keď už máte dvadsať, je to iba 1/20 z celého vášho života, vysvetlil portál Scientific American. Táto úvaha sa teda spája s tým, že obdobie medzi 5. a 10. rokom života môže byť pre nás pocitovo ako obdobie medzi 40. a 80. rokom života, hoci to znie dosť dramaticky.
Ide o tzv. „proporcionálnu teóriu”, ktorá vychádza z toho, že čím sme starší, tým je náš pocit „súčasného” času relatívne krátky v porovnaní s naším doterajším životom, píše Independent.
Anomálie pri vnímaní času
Ďalšia teória vychádza z toho, že čím sme starší, tým viac sme už oboznámení so svetom a nazbierali sme viac skúseností. Už ani nevnímame detaily z nášho okolia domu alebo pracoviska, lebo ich veľmi dobre poznáme. Pre deti je však celý svet plný nových vecí a skúseností. Ich mozog preto musí vynakladať viac úsilia a táto teória naznačuje, že práve preto deťom čas plynie pomalšie ako dospelým, pre ktorých je už toto všetko rutinou.
Tým, že sme sa už s bežnými skúsenosťami každodenného života dobre oboznámili, zdá sa nám, že čas doslova beží, čo sa zvyšuje s vekom. Za touto teóriou je však aj biomechanický mechanizmus. Podľa toho uvoľňovanie neurohormónu dopamínu pri vnímaní nových podnetov nám pomáha učiť sa merať čas, uvádza portál Conversation. Po 20. roku života však jeho hladina klesá, a tak sa nám postupne zdá, že čas ide rýchlejšie.
Ako spomaliť čas?
Teórií je samozrejme ešte viacero, tieto z nich sú však azda tými najvýraznejšími. A ako môžeme spomaliť rastúce tempo nášho života? Môže vám pomôcť, keď sa budete stále učiť nové veci a udržiavať svoj mozog aktívny, zlepšovať svoju pozornosť a pamäť. Keď budete spoznávať a objavovať nové lokality a získavať nové skúsenosti. Hlavné je neupadať do rutiny.
Fatálna chyba v zime: Na toto si dávajte pozor, ak cestujete s dieťaťom
Bežná chyba pri cestovaní v aute v chladnom počasí môže stáť vaše dieťa život.
Ak máte tento program na rúre na pečenie, radšej ho nepoužívajte. Pokazí vám rúru
Odborníci varujú, že používanie tejto funkcie na rúre skráti životnosť vášho spotrebiča na polovicu.
Video: Dievčatko padalo z lanovky celých 12 metrov
V lyžiarskom stredisku takmer došlo k tragédii.
Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend
Belgický štátny potravinový úrad vydal varovanie, v ktorom občanov vystríha pred zužitkovaním vianočných stromčekov v potravinách.
Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku
Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.