Koniec nepríjemnej kolonoskopii? Vyvinuli inteligentnú tabletku, ktorá ju môže nahradiť
Diagnostika črevných ochorení by bola omnoho jednoduchšia, ako doteraz.
Tí, ktorí museli absolvovať kolonoskopiu, vedia, že to nie je práve vyšetrenie, od ktorého by si človek sľuboval, že bude príjemné. Preto azda mnohých poteší správa, že vedci pracujú na tom, aby sa mu dalo vyhnúť. Vytvorili totiž úplne inú alternatívu.
Revolúcia v liečbe črevných ochorení
Novým riešením by mohla byť inteligentná tabletka o veľkosti vitamínovej pilulky, ktorá by bola schopná diagnostikovať ochorenia hrubého čreva a výsledky premietnuť do mobilného telefónu. Pre tisícky pacientov by táto metóda znamenala koniec bolestivej a obávanej kolonoskopie a výskumníci sa domnievajú, že by mohla zmeniť spôsob prevencie a liečby črevných ochorení.
S odvážnym nápadom prišli výskumníci z RMIT University v Melbourne a aktuálne už sa môžu pochváliť aj prvým úspešným testovaním tejto kapsuly na ľuďoch.
Ako informoval portál Yahoo News, v rámci pilotnej štúdie to vyskúšali na siedmich zdravých jedincoch a výsledky zobrazené v mobilnej aplikácii ukázali, že dokáže presne odhaliť začiatok fermentácie potravy v čreve. Výskumný tím je presvedčený, že to odhaľuje potenciál klinicky monitorovať trávenie a merať mikrobiologické aktivity, ktoré určujú zdravie čriev.
First human trials of gas-sensing capsule reveal potential new immune system. They could also bring an end to invasive...
Posted by RMIT University on 8. január 2018
Lekári sa v súčasnosti spoliehajú na vkladanie sond do hrubého čreva, biopsiu alebo analýzu vzoriek stolice, ktoré neposkytujú skutočný odraz stavu čreva, uvádza britský Daily Telegraph. Nová technológia však sľubuje lepšie porozumenie, ako aj diagnostiku rakoviny hrubého čreva.
Nový potenciálny imunitný systém
Štúdia tiež ukázala, že hrubé črevo môže obsahovať kyslík a že ľudský žalúdok používa oxidačné činidlo na boj proti cudzím telesám v čreve. Je to v rozpore s tým, čomu sa verilo predtým - že v hrubom čreve sa kyslík nenachádza. Vedcom sa zároveň podarilo odhaliť nepoznaný imunitný mechanizmus, ktorým sa žalúdok chráni proti cudzím telesám, ktoré sa v ňom zdržujú dlhšie než obvykle. Elektronická kapsula bola zároveň schopná okrem kyslíka rozpoznať aj vodík a oxid uhličitý.
Vedúci štúdie a spoluvynálezca tejto malej tabletky profesor Kourosh Kalantar-Zadeh dokonca za ňu dostal Cenu technického prínosu Sensor Council 2017 od Inštitútu elektrotechnických a elektronických inžinierov, uvádza web univezity.
Vynálezcovia inteligentnej pilulky teraz zháňajú financie pre rozsiahlejšie štúdium tejto metódy, aby ju postupne mohli sprístupniť širokému okruhu pacientov. A ako potvrdil doktor Kyle Berean, pilulky sú absolútne bezpečné. Dodal:
„Je dobrou správou, že menej invazívna procedúra bude v budúcnosti možnosťou pre toľkých ľudí.”
Štúdia o potenciálnom jednoduchom diagnostickom nástroji bola publikovaná aj v časopise Nature Electronics.
Táto potravina je zodpovedná za rapídny nárast prípadov cukrovky
Značné percento prípadov diabetu je spôsobené konzumáciou tejto potraviny.
Tieto zmeny na tvári signalizujú vážne problémy so srdcom
Lekár prezradil príznaky zlyhávania srdca, ktoré by nikto nemal ignorovať.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.