Naše mozgy sú prepojené cez “wi-fi”, psychoterapeut vysvetľuje, prečo máme intuíciu
- 22:18 11.01.2018
- Bratislava
Psychoterapeut vysvetľuje, ako je možné, že si ľudia rozumejú aj bez slov a ako funguje intuícia.
Ľudské mozgy sú prepojené prostredníctvom akéhosi "wi-fi", čo nám umožňuje získať oveľa viac informácií o iných osobách, než si uvedomuje, tvrdí uznávaný vedec.
Digby Tantam, profesor klinickej psychoterapie na University of Sheffield sa domnieva, že jazyk hrá iba čiastočnú úlohu v tom, ako ľudia komunikujú a že v skutočnosti mozog tvrdo pracuje na zachytávaní malých mikro-signálov, ktoré oznamujú, čo si človek myslí.
Vysvetľuje to, prečo majú ľudia intuíciu, alebo často “tušia” niečo o osobe alebo situácii, aj keď nemôžu logicky určiť prečo. Môže to byť tiež dôvod, prečo je napríklad pre ľudí v autobusoch či vlakoch ťažké udržiavať očný kontakt. Priveľa ľudí preťažuje mozog nadmerným množstvom podprahových informácií. Okrem toho môže tiež vysvetliť, prečo je smiech nákazlivý.
Tantam povedal pre denník Telegraph, že fenomén nazýva "Interbrain":
"Môžeme priamo vedieť o emóciách iných ľudí a o tom, na čo sa sústreďujú. Je to založené na priamom spojení medzi našimi mozgami a ostatnými ľuďmi a medzi ich mozgom a našim. Volám to interbrain."
Jednou z výhod podľa Tantama je, že prepojenie existuje na pozadí a považujeme ho za samozrejmosť, kým ho nezačneme plne vnímať.
Čítanie mysle je skôr čuchanie
Tantam verí, že to všetko súvisí s vašim čuchom. V skutočnosti tak nečítame iným myšlienky, ale skôr si navzájom “čucháme” mysle. Tantam poukazuje na to, že najviac oblastí mozgu, ktoré majú najväčšiu aktivitu neurónov, sa nachádza v prefrontálnej kôre a sú spojené s vôňou. Ak sa zmení chémia vo vašom mozgu zmení, môžu sa vyvolať molekuly, ktoré signalizujú pocity ako strach alebo sexuálne vzrušenie.
Tantam ďalej tvrdí, že jeho teória môže vysvetliť, prečo sú ľudia priťahovaní k hromadným emotívnym udalostiam, ako je náboženstvo, futbal alebo koncerty. Podľa neho to môže byť koreňom spirituality a to, čo mnohí ľudia považujú za zmysel života:
“Režim davu môže tiež spôsobiť, že dokážeme presiahnuť našu perspektívu, náš čas, naše miesto a môžeme sa na chvíľu cítiť, že nás niekto vedie.”
Prostredníctvom videa to nefunguje
Zároveň však varoval, že videohovory môžu tento proces narušiť:
"Dokonca aj vtedy, keď máte vynikajúce pripojenie k sieti, tvár je milisekundy popredu. Emocionálna nákaza nastáva rýchlosťou svetla, nie rýchlosťou elektronického prenosu. Vizuálny vstup tvárou v tvár sprevádza zvuk, gesto, vôňa potu, možnosť dotyku a spojenie."
Tantam o svojej práci napísal v jeho novej knihe The Interbrain. Je však potrebný ďalší výskum, kým úplne prijmeme alebo vyvrátime jeho teóriu.
Fatálna chyba v zime: Na toto si dávajte pozor, ak cestujete s dieťaťom
Bežná chyba pri cestovaní v aute v chladnom počasí môže stáť vaše dieťa život.
Ak máte tento program na rúre na pečenie, radšej ho nepoužívajte. Pokazí vám rúru
Odborníci varujú, že používanie tejto funkcie na rúre skráti životnosť vášho spotrebiča na polovicu.
Video: Dievčatko padalo z lanovky celých 12 metrov
V lyžiarskom stredisku takmer došlo k tragédii.
Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend
Belgický štátny potravinový úrad vydal varovanie, v ktorom občanov vystríha pred zužitkovaním vianočných stromčekov v potravinách.
Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku
Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.