Zvuky z vesmíru, ktoré v poslednej dobe trápili vedcov, majú zvláštny pôvod
- 21:18 11.01.2018
- New York
Astronómovia konečne určili pôvodcu zvláštnych vesmírnych zvukov, ktoré za posledné mesiace vystrašili tisíce ľudí na celej Zemi. Ako uvádzajú vo svojom vyhlásení, s ničím podobným sa doteraz nestretli.
Rýchle rádiové záblesky (z angličtiny Fast Radio Bursts, FRB) sú jedným z najzáhadnejších a najstrašidelnejších fenoménov, ktoré trápia ľudskú rasu. Vyznačujú sa neuveriteľne silným a rýchlym vyžarovaním energie, ktorá k nám môže doletieť z najvzdialenejších končín vesmíru.
Vedci teraz priblížili, že zvuky, ktoré ich za posledné mesiace potrápili, pochádzajú z „extrémneho prostredia“. Mali tým na mysli okolie čiernych dier, v ktorom mohlo dôjsť aj k iným extrémnym prípadom astrofyzikálnych okolností.
Tento objav sa podarilo vykonať štúdii zameranej na skúmanie jedného z najzreteľnejších zábleskov FRB 121102. Pomocou obrovského teleskopu v Observatóriu Acreibo (Portoriko) sa vedcom podarilo zistiť, že konkrétny rádiový záblesk pravdepodobne pochádza z málo preskúmaného zdroja, akým môže byť masívna čierna diera.
Hoci cieľom štúdie nie je naznačiť, že záblesky by mohli vytvárať mimozemské civilizácie, jej priebeh pozorne sledovali aj astronómovia zameraní na výskum mimozemského života. „Nemôžeme úplne vylúčiť hypotetickú existenciu mimozemšťanov na základe výskumu FRB,“ myslí si jeden z výskumníkov mimozemských civilizácií Vishal Gajjar, ktorý dúfa, že sa mu podarí dostať prístup ku vzorkám ostatných FRB, ktoré by chcel sám analyzovať.
Záblesk s označením FRB 121102 sa podarilo signalizovať viac ako 200-krát z rovnakého zdroja. Zdá sa, že záblesk pochádza z miniatúrnej galaxie vo vzdialenosti asi 3 miliardy svetelných rokov od nás. Prostredie, ktoré túto galaxiu obklopuje, je však svojou charakteristikou jedinečné.
Zvuk záblesku FRB 121102
„Na základe odhadovaného magnetického poľa a hustoty plynov v okolí zdroja záblesku sa domnievame, že môže ísť napríklad o model mladého magnetaru – teda neutrónovej hviezdy s obzvlášť rozsiahlym magnetickým poľom – ktorý vytvára záblesky,“ uvažuje profesor astronómie na Cornellovej Univerzite (New York) James Cordes.
Vedci sa teraz plánujú zamerať na bližšie skúmanie samotných zábleskov, no zároveň sa pokúsia prísť na to, ako je možné, že sa napriek obrovskej vzdialenosti mohli dostať až k nám.
Fatálna chyba v zime: Na toto si dávajte pozor, ak cestujete s dieťaťom
Bežná chyba pri cestovaní v aute v chladnom počasí môže stáť vaše dieťa život.
Ak máte tento program na rúre na pečenie, radšej ho nepoužívajte. Pokazí vám rúru
Odborníci varujú, že používanie tejto funkcie na rúre skráti životnosť vášho spotrebiča na polovicu.
Video: Dievčatko padalo z lanovky celých 12 metrov
V lyžiarskom stredisku takmer došlo k tragédii.
Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend
Belgický štátny potravinový úrad vydal varovanie, v ktorom občanov vystríha pred zužitkovaním vianočných stromčekov v potravinách.
Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku
Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.