K Zemi mieri asteroid. Podľa NASA je potenciálne nebezpečný

NASA pozorne sleduje asteroid smerujúci k Zemi, ktorý označili za "potenciálne nebezpečný".
Asteroid, ktorý bol pomenovaný ako 2002 AJ129, sa v súčasnosti rúti k Zemi rýchlosťou 67 000 míľ za hodinu a 4. februára sa k planéte priblíži na vzdialenosť 2,5 milióna míľ.
NASA označila asteroid za "potenciálne nebezpečný". Astronómovia, ktorí sledujú objekty blízke zemi (NEO - Near Earth Objects) vydávajú varovanie k čomukoľvek, čo sa priblíži na vzdialenosť menšiu ako 4,8 milióna míľ, pretože náhodné nebeské predmety môžu kedykoľvek vybočiť zo svojej dráhy, čo ohrozuje našu planétu.
Ďalšia doba ľadová
2002 AJ129 má šírku 1,1 km, čo je viac ako výška najvyššej budovy na svete Burj Kalifa v Dubaji. Netreba dodávať, že keby zasiahol Zem, spôsobil by obrovské škody.
Výskum z roku 2016 zistil, že ak by takýto asteroid zasiahol Zem, mohlo by to spôsobiť ďalšiu dobu ľadovú, pričom teploty po celom svete by klesli o približne 8 ° C. Tento efekt by trval niekoľko rokov, vďaka čomu by bola Zem tmavšia, suchšia a chladnejšia a prach, ktorý vzniká v dôsledku nárazu, by sa usadil až za šesť rokov.
Výskum navyše naznačil, že sadze by zostali v zemskej atmosfére aj desať rokov po udalosti. Ako povedal Charles Bardeen z Národného centra pre výskum atmosféry: „Neboli by to príjemné časy.“
Našťastie, žiadny z týchto scenárov nie je pravdepodobný, pretože NASA verí, že 4. februára asteroid bezpečne preletí okolo Zeme.
Aj keď 2002 AJ129 by v súčasnosti nemal byť nebezpečný, Zem je každodenne vystavená dramatickým vplyvom NEO objektov. Obloha nad Michiganom bola nedávno osvetlená vybuchujúcim meteorom, ktorý bol menší ako 2 metre, ale jeho silný výbuch zaznamenali ako zemetrasenie s magnitúdou 2,0 stupňa.
The flash of light that lit the night sky in Michigan on Tuesday is likely a meteor, the National Weather Service says https://t.co/097sAJl5zJ pic.twitter.com/PMwpSz6GbC
— CNN (@CNN) 17. ledna 2018
V pútavom 360° videu môžete vidieť rekonštrukciu Tunguskej udalosti, ktorá sa stala na Sibíri v júni 1908. Získate vďaka nemu predstavu, čo sa deje, keď na Zem padne meteorit. Rozprávač v závere videa varuje, že podobná udalosť v budúcnosti môže nastať znova.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.