Rozprávanie zo sna: Prečo niektorí ľudia nadávajú počas spánku?

Ľudia občas povedia zo sna veci, pre ktoré by sa cez deň červenali.
Približne dve tretiny dospelých ľudí hlásia, že niekedy zo spánku prehovorili. Podľa nového výskumu väčšina prípadov zahŕňa hádky a nadávky.
Zdá sa, že keď ľudia snívajú, vedú často veľmi napäté rozhovory plné vulgárnych slov. Jednou z teórii, prečo k tomu dochádza, je spôsob, akým mozog spracováva hrozby. To by mohlo pomôcť vysvetliť, prečo je rozprávanie zo sna tak negatívne.
Ľudia načastejšie hovoria "nie"
Francúzsky výskum sledoval 232 ľudí, ktorí spali v laboratóriu. Výskumníci zistili, že väčšina ľudí až tak často nerozprávala zo spánku. Avšak, keď sa tak stalo, zvyčajne povedali niečo negatívne, ako "nie" alebo nadávali. Nadávky použili ľudia v spánku až 800 krát častejšie, ako keď bdeli.
Doktor Arnulf, jeden z autorov štúdie povedal pre Medical News Today:
Ľudia môžu konať - a hovoriť nahlas - len vtedy, keď sú veľmi znepokojení; zvyšok ich prejavov zostáva vnútorný a tichý. Môžu čeliť situáciám v sne, v ktorých by každý nadával, keby bdel - napr. potrebujú uniknúť nebezpečenstvu a kričať, alebo potrebujú bojovať a urážať agresora.
Takmer dve tretiny slov sa nedali rozoznať a ľudia veľa mumlali. Veci, ktoré sa však dali rozoznať, boli vo všeobecnosti v gramaticky správnej forme. To naznačuje, že mozog počas spánku pracuje na vysokej úrovni - možno podobne ako bdelý mozog. Skeny mozgu spiaceho človeka vykazujú vysokú aktivitu počas snívania.
Rozprávanie zo spánku je pomerne bežné, autori štúdie píšu:
"V epidemiologických štúdiách až 66,8% dospelých hlásilo rozprávanie zo spánku, ale iba 6,3% dospelých hovorí aspoň raz týždenne. Väčšina dospelých, ktorí rozprávajú zo spánku, to robia už od detstva."
Štúdia bola publikovaná v časopise Sleep.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.