• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 13.12.2024Meniny má Lucia
Bratislava

Choroba, ktorá mení jelene na zombie, je podľa vedcov prenosná aj na ľudí

  • 21:23 23.01.2018
  • USA/Kanada
Choroba, ktorá mení jelene na zombie, je podľa vedcov prenosná aj na ľudí

Vedci jej účinky dokonca porovnávajú s chorobou šialených kráv, ktorá v minulých rokoch potrápila takmer celú populáciu.

Videli ste v poslednej dobe vychudnutého jeleňa alebo srnu, ako na vás neprítomne zíza? Pravdepodobne nie, nezvyčajná choroba sa totiž zatiaľ ocitla len na severe Ameriky, no existuje šanca, že dorazí aj k nám. To už by mohlo znamenať niečo mimoriadne zlé.

Neurologické ochorenie jeleňov, losov a sobov s názvom chronické chradnutie jeleňovitých (CWD – z angl. Chronic Wasting Disease) sa v týchto dňoch rozšírilo po oblasti severu USA a Kanady. Hoci zatiaľ nebol zaznamenaný ani jeden prípad prenosu na človeka, vedci prirovnávajú príznaky CWD k príznakom chorobe šialených kráv.

Postihnuté zviera sa v dôsledku útoku priónového proteínu na mozog začne správať nezvyčajne. Pre nakazené zvieratá je typický prázdny pohľad, slintanie, nekoordinované pohyby, agresivita a iné symptómy pripomínajúce zombie.

Štúdia, ktorej výsledky boli predstavené na konferencii Prion 2017 v Edinburghu, naznačila možnosť prenosu ochorenia na iné živočíchy vrátane primátov. „Fakt, že sa už nakazili niektoré druhy primátov, naznačuje, že by sa teoreticky mohli nakaziť aj ľudia,“ uviedol doktor Amesh Adalja.

Teplom nákazu neodstránite

National Public Radio uvádza, že ochorenie zaznamenali v 24 štátoch, pričom v niektorých z nich zdravotníci vydali varovanie pre poľovníkov, aby si overili bezpečnosť mäsa z ulovenej zveri pred konzumáciou. „Ľudia by sa hypoteticky mohli nakaziť skonzumovaním chorého zvieraťa.“

Podľa slov zvieracieho patológa Perryho Habeckera nepomôže ani keď mäso tepelne upravíte. „Prión sa nedá uvariť ani nijakým spôsobom očistiť. Jediným spôsobom, ako mäso ozdraviť, je spáliť nebezpečnú látku, alebo ju chemicky očistiť.“

Každému, kto príde do styku s možným prenášačom ochorenia, Adalja odporúča vyhnúť sa kontaktu s mozgom a miechou. Pozor by ste si mali dať aj na telesné tekutiny, ktoré sa cez ranky na koži môžu dostať do vášho obehového systému. Odborník však zdôrazňuje, že prenos nákazy na človeka je celkom hypotetický.

Zdroj: Info.sk, DP, npr.org, YouTube, menshealth.com, Wikipedia, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Muž s extrémne dlhým palcom: Takto mi anomália zlepšila život

Muž s extrémne dlhým palcom: Takto mi anomália zlepšila život

VČERA - 10:09Zaujímavosti

Muž s jedným z najdlhších palcov na svete prehovoril o svojich každodenných ťažkostiach, ale aj o tom, ako mu anomália zlepšila život.

Túto frázu nikdy nehovorte nahnevanému človeku

Túto frázu nikdy nehovorte nahnevanému človeku

19:37 11.12.2024Zaujímavosti

Niektoré vety môžu nahnevaných ľudí ešte viac podráždiť.

OSN vyhlásila 9. december za Medzinárodný deň boja proti korupcii v roku 2003

OSN vyhlásila 9. december za Medzinárodný deň boja proti korupcii v roku 2003

6:21 09.12.2024Zaujímavosti

Korupcia je podľa Organizácie Spojených národov (OSN) závažný problém, ktorý oslabuje spoločnosť a zasahuje bohaté aj chudobné krajiny.

Video s Putinom vyvolalo obavy. Toto robil s nohami

Video s Putinom vyvolalo obavy. Toto robil s nohami

20:33 04.12.2024Zaujímavosti

Obavy o zdravie ruského prezidenta narastajú.

WhatsApp prestane fungovať na viacerých zariadeniach

WhatsApp prestane fungovať na viacerých zariadeniach

19:56 04.12.2024Zaujímavosti

Četovacia aplikácia WhatsApp prestane fungovať na niekoľkých mobilných zariadeniach, varujú vývojári.