6 rýchlych testov, ktoré odhalia vaše zdravotné problémy
Je váš kardiovaskulárny systém naozaj v poriadku? Máte správne držanie tela a sú vaše pľúca naozaj zdravé? Svoj zdravotný stav si môžete overiť pomocou týchto jednoduchých testov.
Prevencia ochorení je vo väčšine prípadov rovnako dôležitá ako liečba. Ak dbáme o svoje zdravie, môžeme sa vyvarovať nebezpečných komplikácii v neskoršom živote. Na to, aby ste si overili, či ste naozaj zdraví, môžete vykonať niekoľko jednoduchých testov.
Zrak
Amslerov test pomáha identifikovať makulárnu degeneráciu. Obvykle sa objavuje u ľudí starších ako 50 rokov a postupuje veľmi rýchlo, dokonca môže viesť k úplnej slepote.
Test by sa mal vykonať v dobre osvetlenej miestnosti. Tento obrázok majte na vzdialenosť 10-15 centimetrov od očí. Nenakláňajte sa dopredu ani na stranu a nežmúrte.
Zakryte si jedno oko rukou a sledujte bod v strede bez žmurkania po dobu 10 sekúnd. Urobte to isté s druhým okom.
Ak sú všetky čiary rovnomerné bez akýchkoľvek deformácií alebo šedých škvŕn, znamená to, že vaša sietnica je dokonale zdravá. Ak si však všimnete, že v niektorej časti obrazu sú čiarky výrazne zakrivené, mali by ste ihneď navštíviť lekára.
Fyzická výdrž
Intenzívne fyzické cvičenia sa neodporúčajú u starších ľudí a u ľudí, ktorí majú určité kardiovaskulárne problémy. Pred náročnou fyzickou aktivitou by ste mali vykonať dva jednoduché testy.
- Nahmatajte si pulz a rátajte počet úderov srdca za minútu.
- Následne urobte 20 drepov
- Znova si zmerajte pulz
Ak sa počet úderov po drepoch zvýšil o 25%, znamená to, že ste úplne v poriadku. Ak je rozdiel 25-50%, znamená to, že máte slabý kardiovaskulárny systém. Ak sa počet úderov zvýšil o viac ako 50%, musíte sa poradiť s lekárom. Môže sa u vás objaviť kardiovaskulárne ochorenie.
- Vyjdite po schodoch na štvrté poschodie. Stúpajte pokojne, ale nie pomaly.
- Nahmatajte si pulz a počítajte údery za minútu.
Ak je váš pulz okolo 120 úderov za minútu, ste v poriadku. Ak je váš pulz viac ako 120 úderov za minútu, alebo ste zadýchaní alebo trpíte bolesťou na hrudníku, mali by ste navštíviť lekára.
Aj pri intenzívnej fyzickej aktivite by vaša srdcová frekvencia nemala byť vyššia ako limit. Ten je odlišný pre rôzne vekové skupiny. Ak si ho chcete vypočítať, odčítajte svoj vek od 220. Napríklad 220 - 40 = 180, čo znamená, že vaša srdcová frekvencia by nemala byť vyššia ako 180 úderov za minútu.
Starší ľudia a ľudia, ktorí majú srdcové choroby, by mali počet vynásobiť 0,5 a 0,6.
Napríklad:
220 - 60 = 160
160 × 0,5 = 80
160 x 0,6 = 96
V takomto prípade by teda vaša srdcová frekvencia počas fyzických cvičení mala byť od 80 do 96 úderov za minútu.
Držanie tela
Prirodzene stojte a požiadajte niekoho, aby vás pozoroval. Ak pri státí máte guľatý chrbát, ktorý sa ohýba o viac o 45 ° alebo ak vaše boky vytŕčajú dopredu, poukazuje to na závažné zakrivenie chrbtice a môžete mať kyfózu. Zahnutá chrbtica, pri ktorej vám nadmerne vytŕča zadok môže značiť lordózu. V týchto prípadoch by ste mali navštíviť lekára, aby ste získali presnú diagnózu a liečbu.
Existuje ďalší jednoduchý test, ktorý môže odhaliť, či máte zaguľatený chrbát. Postavte sa, uchopte do každej ruky ceruzku alebo pero a nechajte ruky vystreté pozdĺž vášho tela. Ak sú ceruzky vo vašich rukách navzájom rovnobežné, znamená to, že vaša držanie tela je v poriadku. Ak ceruzky smerujú k sebe, znamená to, že máte zaguľatený chrbát.
Na zaguľatený chrbát vám môžu pomôcť cvičenia:
Dýchací systém
Nasledujúce testy vám pomôžu zhodnotiť funkciu vášho dýchacieho systému, distribúciu kyslíka vo vašom tele a zistiť, či máte nejaké problémy s cirkuláciou krvi.
Posaďte sa a urobte niekoľko hlbokých nádychov a výdychov. Potom sa zhlboka nadýchnite a zadržte dych. Následne si zmerajte, ako dlho dokážete zadržať dych. Normálny výsledok u zdravého človeka nesmie byť menší ako 40 sekúnd u mužov a 30 sekúnd u žien.
Po piatich minútach sa znova zhlboka nadýchnite a po úplnom výdychu zadržte dych. Zdravý človek môže tak stráviť 25-40 sekúnd. Športovci majú vyššie výsledky, takže pomocou tohto testu môžete odhadnúť, ako ako je vaše telo trénované.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.