8-hodinovú pracovnú dobu považujú odborníci za prežitok. Navrhujú prelomové zlepšenia
- 17:24 15.02.2018
- Svet
Rôzni výskumníci sa snažili prísť na to, čo pomôže ľuďom byť produktívnejšími. Dlhší čas strávený v práci to nie je.
Osemhodinová pracovná doba možno nie je takým dobrým nápadom, ako sa môže zdať. Odborníci to skúmali a prišli na to, že dĺžka času, ktorý pracujete, nemá veľa spoločného s vašou efektivitou a produktivitou.
Dedičstvo z minulosti
Sociálny reformátor Robert Owen, ktorý s týmto nápadom prišiel ešte v roku 1810, hlásal: „Osemhodinová práca, osemhodinová rekreácia, osemhodinový odpočinok.“ V tom čase bývali továrne otvorené nonstop a ľudia pracovali aj 10 - 15 hodín. Spoločnosť Ford Motor sa potom stala jednou z prvých v Amerike, ktorá pokrokovo zaviedla iba 8-hodinový pracovný čas a zdvojnásobila zamestnancom platy. O viac ako storočie na to mnohí odborníci veria, že 8-hodinový pracovný čas už je prežitkom. Ponúkajú na to aj svoje vysvetlenie.
Tony Schwartz sa vyjadril s odvolaním na experta na spánok Nathaniela Kleitmana, že existuje určitý základný cyklus odpočinku. Naše telo v noci pracuje v 90-minútových intervaloch, tvrdí, pričom prechádza medzi hlbokým a ľahkým spánkom. Vyplynula z toho otázka, či niečo podobné nefunguje aj počas dňa.
Ako často by sme si ideálne mali robiť prestávky?
Odborník pozoroval ľudí a zistil, že aj cez deň prechádzame zo štádia vysokej bdelosti do nižšej, a to v 90-minútových cykloch. Súvisí to s pojmom nazývaným ultradiánny rytmus. Zhodnotil, že na to, aby sme fungovali produktívne, si musíme často robiť prestávky.
Doktor Travis Bradberry zašiel ešte ďalej a navrhol aj riešenie. Podľa neho je ideálny pomer pracovného nasadenia a oddychu takýto: 52 minút práce, po nej 17 minút odpočinku. Tvrdí, že ľudia, ktorí sa toho držali, sa vedeli omnoho lepšie sústrediť na svoje úlohy.
Niektorí ľudia sú zástancami 4-dňového pracovného týždňa. A napríklad Švédsko skúšalo experimentovať so 6-hodinovým pracovným časom v opatrovateľskom dome a počiatočné správy informovali, že zamestnankyne sa cítili šťastnejšie, mali viac energie a boli produktívnejšie. Keď sa vrátili k pôvodnému režimu práce, boli unavenejšie.
Názorov je mnoho a je isté, že bude potrebných ešte veľa výskumov na to, aby sa v tomto smere niečo zmenilo. Aký je váš názor na to, aká by bola ideálna dĺžka pracovnej doby?
Fatálna chyba v zime: Na toto si dávajte pozor, ak cestujete s dieťaťom
Bežná chyba pri cestovaní v aute v chladnom počasí môže stáť vaše dieťa život.
Ak máte tento program na rúre na pečenie, radšej ho nepoužívajte. Pokazí vám rúru
Odborníci varujú, že používanie tejto funkcie na rúre skráti životnosť vášho spotrebiča na polovicu.
Video: Dievčatko padalo z lanovky celých 12 metrov
V lyžiarskom stredisku takmer došlo k tragédii.
Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend
Belgický štátny potravinový úrad vydal varovanie, v ktorom občanov vystríha pred zužitkovaním vianočných stromčekov v potravinách.
Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku
Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.