Facebook bude možno čoskoro vedieť, či ste bohatí alebo chudobní
Sociálna sieť môže o nás čoskoro vedieť viac, ako sme si doteraz mysleli.
Spoločnosť Facebook môže jedného dňa vedieť, či sú jej používatelia bohatí alebo chudobní. V roku 2016 podala patent na nový systém, ktorý by používal algoritmus na určenie bohatstva používateľa, avšak informácie o ňom sú verejnosti dostupné až od 1. februára 2018.
Algoritmus by používal kombináciu odpovedí, ktoré používatelia Facebooku dávajú na určité otázky a informácie získané z "akcií vykonávaných používateľom", čím rozdelí ľudí na tri samostatné skupiny z hľadiska ich sociálno-ekonomického statusu - nižšia, stredná a vyššia trieda.
Facebook sa vás na financie nemusí pýtať priamo
"Systém používa klasifikátory na predpovedanie sociálno-ekonomickej skupiny užívateľov online systému," uvádza patent. "Klasifikátori používajú modely, ktoré sú vyškolené pomocou funkcií založených na globálnych informáciách o populácii používateľov, ako sú demografické informácie, vlastníctvo zariadení, používanie internetu, údaje o domácnostiach a sociálno-ekonomický status."
Facebook zohľadní rôzne informácie o svojich používateľoch, aby mohol posúdiť ich finančný status. Zahŕňa ich históriu cestovania, počet pripojených zariadení na internete a najvyššiu úroveň vzdelania. Používateľov vo veku 20 - 30 rokov sa budú pýtať na ich vzdelanie a internetové zariadenia, zatiaľ čo používateľov vo veku od 30 do 40 rokov, či vlastnia dom, a ak áno, v akom meste.
Vďaka tomuto druhu informácii sa Facebook nemusí svojich používateľov priamo pýtať, koľko zarábajú. Systém môže byť tiež schopný poskytovať informácie z akcií používateľov na iných webových stránkach späť na Facebook.
Patent nemusí znamenať, že technológiu naozaj využijú
Facebook je často kritizovaný kvôli jeho cieleným reklamám, takže nový patentovaný algoritmus nie je úplne prekvapujúci. Patentovanie však ešte neznamená, že technológia bude určite v budúcnosti použitá. A čo viac, algoritmus nemusí byť úplne presný, iba jednoducho odhadne bohatstvo človeka pomocou rôznych informácií.
"Často máme patenty na technológie, ktoré nikdy nevyužijeme, a patenty by sa nemali považovať za indikáciu budúcich plánov," povedal hovorca Facebooku pre The Hill.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.