Stephen Hawking vie, čo predchádzalo Veľkému tresku

Z čoho sa zrodil náš svet, ako ho dnes poznáme? A ako vyzeralo to, čo sa dialo pred Veľkým treskom? Aj na tieto otázky poskytol odpoveď Stephen Hawking.
Veľký tresk je jav, pri ktorom sa všetka hmota vo vesmíre sformovala do neuveriteľne horúceho a hustého zrnka hmoty, z ktorého vznikol svet, ako ho dnes poznáme. Čo mu ale predchádzalo?
Svetoznámy fyzik Stephen Hawking sa v televízii stretol s ďalším známym predstaviteľom tohto odboru, Neilom deGrasse Tysonom, kde spolu diskutovali o svojich poznatkoch a zisteniach. Hawking okrem iného odpovedal na otázku, čo sa dialo pred Veľkým treskom?
„Hraničnou podmienkou vesmíru je... že žiadnu hranicu nemá,“ prezradil Hawking Tysonovi. Aby sme pochopili, čo to znamená, musíme sa pozrieť späť do minulosti.
Približne pred 13,8 miliardami rokov mal celý dnešný svet veľkosť jediného atómu. Toto nebadateľné zrnko prachu dnes poznáme pod názvom singularita. V tejto extrémne malej mase tepla a energie neexistovali zákony fyziky a času, ako ich poznáme dnes. Inak povedané, čas, ako ho dnes poznáme, neexistoval skôr, ako sa vesmír začal rozpínať.
Ako sa uvádza v článku TechTimes, Hawking ďalej tvrdí, že pred Veľkým treskom bol čas ohnutý. „Nikdy nedošlo k Veľkému tresku, ktorý by vytvoril niečo z ničoho. Iba to tak vyzerá z ľudského uhla pohľadu.“
V jednom zo svojich článkov Hawking ďalej píše: „Udalosti pred Veľkým treskom jednoducho nie sú definované, pretože neexistuje spôsob, akým by niekto mohol zmerať to, čo sa počas nich stalo.“
Dnešok nie je jediným prípadom, keď Hawking diskutoval o tejto teórii. Aj v minulosti prednášal na túto tému, a dokonca sa objavil v niekoľkých dokumentoch o Veľkom tresku.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.