Európska komisia vyčíta Slovensku najmä korupciu

Za posledný rok Slovensko v boji proti korupcii nedosiahlo žiadny viditeľný pokrok. Vyplýva to z najnovšej Správy o Slovensku z dielne Európskej komisie (EK).
„Zatiaľ vidíme, že sa nemení vnímanie korupcie medzi občanmi. Súčasne sa znížila reálna fyzická kapacita špeciálnej prokuratúry na riešenie korupčných prípadov, ktorých pritom bolo v trestnom stíhaní menej. Z toho vychádza to hodnotenie, že tam nebol dosiahnutý žiadny viditeľný pokrok. Uvidíme, či opatrenia, čo vláda prijala, budú mať nejaký efekt na hodnotenie v nasledujúcom roku,“ uviedol vedúci Zastúpenia EK na Slovensku Ladislav Miko.
EK podľa správy nie je spokojná ani so závislosťou šéfa polície a policajnej inšpekcie od ministra vnútra. Zároveň radí zlepšiť ochranu pri nahlasovaní korupcie. Pozitívne naopak vníma zapojenie mimovládnych organizácií do monitorovania korupcie.
Správu EK potvrdzuje aj prieskum Eurobarometru. Ukazuje, že vnímanie korupcie v niektorých oblastiach je na Slovensku výnimočne vysoké. Ide napríklad o korupciu v zdravotníctve, na polícii, súdoch, úrade prokuratúry či v sektore vzdelávania. Vnímanie korupcie v politike je vysoké vo všetkých krajinách EÚ.
„Správa o Slovensku 2018 - Slovensko očami Európskej komisie“ je nezávislý analytický dokument, ktorý opisuje stav krajiny vo viacerých oblastiach. Na základe správy a stretnutí s predstaviteľmi krajiny EK v máji uverejní svoje odporúčania pre členský štát.

Tragédia na trati: Muž zomrel po zrážke s vlakom
V dôsledku nehody na trati bola železničná doprava prerušená.

Polícia začala trestné stíhanie pre zrážku vlaku a dvoch osôb
Totožnosť muža je stále neznáma.

Katolíci aj pravoslávni oslavujú tento rok Veľkú noc spoločne
Pravoslávni veriaci slávia Paschu - sviatok víťazstva života nad smrťou.

Dôchodca vyrobil dvojmetrovú kraslicu
Dvojmetrovú kraslicu vyzdobili motívmi zo starej americkej omaľovánky.

Majtánová: Vyšetrenie očí môže odhaliť leukémiu aj sklerózu multiplex
Oko je jedným z najčastejších orgánov, ktorý vie upozorniť na výskyt ďalšieho ochorenia u pacienta.