Vo vedeckých kruhoch koluje nová teória o vzniku Mesiaca
Nová vedecká teória o vzniku Mesiaca prenikla na verejnosť. Okrem toho, že nám ponúka nový pohľad na dejiny, zverejňuje tiež niektoré zaujímavosti o chemickom zložení zemského satelitu.
Vedci z Kalifornskej a Harvardovej univerzity spoločne vytvorili novú teóriu vzniku Mesiaca, ktorú na svojich stránkach zverejnil Journal of Geophysical Research: Planets. Predtým, ako sa pozrieme na nové zistenie, zopakujme si, čo sme si o stvorení Mesiaca mysleli doteraz.
Pôvodná teória vzniku Mesiaca
V učebniciach astronómie sa dodnes uvádza tento príbeh o stvorení Mesiaca: pred 4,5 miliardami rokov do Zeme narazil predmet o veľkosti Marsu. Z úlomkov, ktoré sa po dopade sformovali, vznikla Zem, ako ju dnes poznáme, a samozrejme Mesiac.
Táto teória sa dosiaľ tešila obľube najmä preto, že vysvetľovala mnohé dnešné vlastnosti Zeme a Mesiaca ako to, že Mesiac má menšiu hustotu ako Zem a malé železné jadro. Zďaleka však nevysvetľuje všetko – prečo sa napríklad úlomky sústredili do jediného telesa, a nie do niekoľkých Mesiacov naraz?
Nová teória
Teória vzniku Mesiaca, ktorá by v budúcnosti mohla prepísať učebnice, vysvetľuje podobné chemické zloženie Mesiaca a Zeme. Tak, ako aj pôvodná teória, aj táto sa začína pred 4,5 miliardami rokov. V tomto období mala Zem podobu točiaceho sa oblaku plného skalných úlomkov – synestie.
Synestia vzniká v dôsledku zrážky dvoch telies vo veľkosti planét. Zvyčajne nemá dlhú životnosť (len niekoľko stoviek rokov), pretože kvôli vylučovaniu tepla dochádza k jej zmenšeniu, ktoré napokon vedie k sformovaniu planéty.
„Náš model začína kolíziou, ktorá vytvorí synestiu,“ uviedol jeden z autorov štúdie Simon J Lock. „Mesiac sa sformoval vnútri takejto rozdrobenej Zeme pri teplote 4 – 6-tisíc stupňov Fahrenheita a tlaku desiatky atmosfér.“
Výhodou novej teórie je podľa jej autorov množstvo spôsobov sformovania vhodnej synestie – teória sa nespolieha na kolíziu s telesom s určitými rozmermi.
Po mohutnej kolízii okolo novo sformovanej Zeme pravdepodobne poletovala rozsiahla skala, z ktorej sa nabaľovaním ďalšieho materiálu postupne sformoval Mesiac s vlastnou atmosférou. Tento fakt je zároveň dôvodom, prečo sa chemické zloženie Zeme a Mesiaca tak výrazne podobá.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.