Vo vedeckých kruhoch koluje nová teória o vzniku Mesiaca

Nová vedecká teória o vzniku Mesiaca prenikla na verejnosť. Okrem toho, že nám ponúka nový pohľad na dejiny, zverejňuje tiež niektoré zaujímavosti o chemickom zložení zemského satelitu.
Vedci z Kalifornskej a Harvardovej univerzity spoločne vytvorili novú teóriu vzniku Mesiaca, ktorú na svojich stránkach zverejnil Journal of Geophysical Research: Planets. Predtým, ako sa pozrieme na nové zistenie, zopakujme si, čo sme si o stvorení Mesiaca mysleli doteraz.
Pôvodná teória vzniku Mesiaca
V učebniciach astronómie sa dodnes uvádza tento príbeh o stvorení Mesiaca: pred 4,5 miliardami rokov do Zeme narazil predmet o veľkosti Marsu. Z úlomkov, ktoré sa po dopade sformovali, vznikla Zem, ako ju dnes poznáme, a samozrejme Mesiac.
Táto teória sa dosiaľ tešila obľube najmä preto, že vysvetľovala mnohé dnešné vlastnosti Zeme a Mesiaca ako to, že Mesiac má menšiu hustotu ako Zem a malé železné jadro. Zďaleka však nevysvetľuje všetko – prečo sa napríklad úlomky sústredili do jediného telesa, a nie do niekoľkých Mesiacov naraz?
Nová teória
Teória vzniku Mesiaca, ktorá by v budúcnosti mohla prepísať učebnice, vysvetľuje podobné chemické zloženie Mesiaca a Zeme. Tak, ako aj pôvodná teória, aj táto sa začína pred 4,5 miliardami rokov. V tomto období mala Zem podobu točiaceho sa oblaku plného skalných úlomkov – synestie.
Synestia vzniká v dôsledku zrážky dvoch telies vo veľkosti planét. Zvyčajne nemá dlhú životnosť (len niekoľko stoviek rokov), pretože kvôli vylučovaniu tepla dochádza k jej zmenšeniu, ktoré napokon vedie k sformovaniu planéty.
„Náš model začína kolíziou, ktorá vytvorí synestiu,“ uviedol jeden z autorov štúdie Simon J Lock. „Mesiac sa sformoval vnútri takejto rozdrobenej Zeme pri teplote 4 – 6-tisíc stupňov Fahrenheita a tlaku desiatky atmosfér.“
Výhodou novej teórie je podľa jej autorov množstvo spôsobov sformovania vhodnej synestie – teória sa nespolieha na kolíziu s telesom s určitými rozmermi.
Po mohutnej kolízii okolo novo sformovanej Zeme pravdepodobne poletovala rozsiahla skala, z ktorej sa nabaľovaním ďalšieho materiálu postupne sformoval Mesiac s vlastnou atmosférou. Tento fakt je zároveň dôvodom, prečo sa chemické zloženie Zeme a Mesiaca tak výrazne podobá.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.