• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 20.4.2025Meniny má Marcel
19°Bratislava

Žitňanská: S poslancami EP sme sa zhodli na potrebe zvýšiť dôveryhodnosť inštitúcií

  • 14:56 09.03.2018
  • Bratislava
Žitňanská: S poslancami EP sme sa zhodli na potrebe zvýšiť dôveryhodnosť inštitúcií

Žitňanská prijala v piatok misiu Konferencie predsedov politických skupín Európskeho parlamentu.

Na Slovensku existuje disproporcia medzi legislatívnym nastavením inštitúcií a tým, ako ich vníma verejnosť. Zhodli sa na tom ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) a zástupcovia Európskeho parlamentu s tým, že viac ako na legislatívu by sa Slovensko malo zamerať na zvýšenie ich dôveryhodnosti.

Žitňanská prijala v piatok misiu Konferencie predsedov politických skupín Európskeho parlamentu. Úvod aj záver stretnutia patrili diskusii o dôveryhodnosti inštitúcií. Zúčastnení sa zhodli na tom, že pokiaľ ide o naše legislatívne nastavenie, to korešponduje so štandardným legislatívnym nastavením v rámci európskeho priestoru.

Na druhej strane tu však existuje disproporcia medzi legislatívnym nastavením a vnímaním zo strany verejnosti. Preto viac ako na legislatívu je potrebné zamerať sa skôr na budovanie kapacít, kvalitu inštitúcií, a tým na zvyšovanie ich dôveryhodnosti vo vzťahu k verejnosti,“ informoval o schôdzke hovorca rezortu Peter Bubla.

Otázky europoslancov sa podľa Bublu dotýkali tém ako dôveryhodnosť súdnictva, nezávislosť súdnictva, postavenie a právomoci rezortu spravodlivosti so zreteľom na činnosť prokuratúry a polície. Venovali sa aj špecifickým otázkam transpozície smernice proti praniu špinavých peňazí a záruk, pokiaľ ide o nominácie Slovenskej republiky do orgánov Európskej prokuratúry.

Projekt Európskej prokuratúry je prioritou rezortu spravodlivosti a v najbližšom období by mohol byť do legislatívneho procesu predložený návrh zákona, ktorý bude zákonným rámcom pre vytvorenie záruk nominácií zo Slovenskej republiky, uviedol Bubla. Poslanci boli informovaní aj o aktivitách rezortu v oblasti zvýšenia transparentnosti. Diskusia sa týkala najmä tzv. protischránkového zákona a odkrývania konečných užívateľov výhod.

Eurosposlancov prijal aj policajný prezident Tibor Gašpar. Odpovedal im na otázky týkajúce sa vyšetrovania zavraždeného novinára a jeho priateľky. Diskusia bola podľa neho vecná, dokonca nad rámec plánovaného času.

Informovali sme o doterajšej činnosti polície, o medzinárodnej súčinnosti, ktorú nám poskytujú viaceré krajiny, tiež sme riešili otázku komunikácie s talianskou stranou o minulosti niektorých talianskych občanov na území Slovenska, a do akej miery sa zaujímame o tieto poznatky, no a taktiež sa riešili otázky, do akej miery je politika zaangažovaná do činnosti Policajného zboru, respektíve aké je presné postavenie ministra vnútra vo vzťahu k prezidentovi Policajného zboru,“ informoval Gašpar na sociálnej sieti.

Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Škoda za milión eur: Desiatky hasičov bojovali s požiarom budovy

Škoda za milión eur: Desiatky hasičov bojovali s požiarom budovy

DNES - 12:45Domáce

S požiarom polyfunkčnej budovy bojovalo celú noc 38 hasičov.

Tragédia na trati: Muž zomrel po zrážke s vlakom

Tragédia na trati: Muž zomrel po zrážke s vlakom

DNES - 12:08Domáce

V dôsledku nehody na trati bola železničná doprava prerušená.

Katolíci aj pravoslávni oslavujú tento rok Veľkú noc spoločne

Katolíci aj pravoslávni oslavujú tento rok Veľkú noc spoločne

DNES - 11:02Domáce

Pravoslávni veriaci slávia Paschu - sviatok víťazstva života nad smrťou.

Dôchodca vyrobil dvojmetrovú kraslicu

Dôchodca vyrobil dvojmetrovú kraslicu

DNES - 10:19Domáce

Dvojmetrovú kraslicu vyzdobili motívmi zo starej americkej omaľovánky.