Horúčavy vplývajú na organizmus, pozor na stravu a infekcie
Extrémne horúčavy vplývajú na ľudský organizmus, a tiež na jedlo, potraviny či na vodu na umelých i prírodných kúpaliskách.
Letné mesiace teda prinášajú okrem pohody, relaxu a zábavy aj mnohé nástrahy. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Lenka Skalická.
Aby sme sa nástrahám vyhli, úrad odporúča dodržiavať viacero zásad.
Prvou je piť počas horúcich dní dostatočné množstvo vhodných nápojov. Za tie sa považujú predovšetkým stolové minerálne vody, bylinné a ovocné čaje.
Uprednostňujte ľahké potraviny
Treba sa vyhnúť alkoholickým nápojom či káve. Dôraz treba klásť aj na potraviny a prípravu pokrmov. Potrebné je uplatňovať zásadu tzv. ľahšej stravy. Ide o potraviny s vyššou stráviteľnosťou a nižšou energetickou hodnotou.
Ľudia by mali podľa ÚVZ SR kupovať len také množstvo a druhy potravín, ktoré sú schopní skonzumovať do vyznačeného dátumu spotreby a majú zabezpečené podmienky na och skladovanie. „Po nákupe treba potraviny dopraviť čo najskôr domov a uchovávať v chladničke,“ poznamenala Lenka Skalická.
Pozor si v týchto horúčavách treba dávať aj pri pobyte na slnku. Treba si chrániť predovšetkým kožu, oči a používať prikrývku hlavy. Pred slnkom musia rodičia chrániť aj dojčatá a malé deti, pričom pozor by si mali dávať a starí ľudia či osoby s kardiovaskulárnym ochorením.
Zdroje infekcií
Rodičia by však mali venovať zvýšenú pozornosť aj detským ihriskám a pieskoviskám, v ktorých sa deti hrajú.
Najčastejším zdrojom infekcií sú exkrementy psov a mačiek, ktoré môžu za určitých okolností spôsobiť ochorenia ako toxokaróza, toxoplazmóza či nákaza detskou pásomnicou.
Do úvahy prichádza takisto salmonelóza. Pieskoviská nie sú rizikové len z tohto hľadiska, no sú tiež obľúbeným miestom alkoholikov a narkomanov. Preto treba najskôr zhodnotiť stav pieskoviska.
Opatrní by mali ľudia byť takisto pri návšteve prírodných či umelých kúpalísk. Úrad verejného zdravotníctva SR odporúča kúpať sa len na tých, ktoré sú pod stálou kontrolou. Úrad pravidelne počas letnej kúpacej sezóny monitoruje kvalitu vody a aktuálne výsledky zverejňuje na stránke www.uvzsr.sk.
Schladiť sa možno okrem kúpania aj klimatizáciou v aute, doma či v práci. Aby však nebola klimatizácia viac škodlivá, musí byť nastavená tak, aby rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím nebol vyšší ako päť, maximálne sedem stupňov Celzia. Náhle zmeny teplôt vzduchu v krátkom čase predstavujú pre organizmus stresovú situáciu. Ide o vznik tzv. teplotného šoku, dôsledkom ktorého môže byť celkové oslabenie organizmu.
Pozor na poľadovicu, situáciu skomplikuje vo viacerých okresoch
Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy prvého stupňa pred poľadovicou.
Streľba v obci na západe: Na mieste sú policajti
Polícia na mieste preveruje oznámenie o streľbe.
Cestári varujú pred silným snežením, pozor dajte v tejto oblasti
Dopravu na cestách komplikuje sneženie a zľadovatený sneh.
Túto hračku deťom nedávajte, môže spôsobiť zvracanie a kŕče
Inšpektori upozorňujú na nebezpečnú hračku, ktorá sa vyskytla na slovenskom trhu.
Voľby by v decembri vyhralo PS pred Smerom a Hlasom
Voľby do Národnej rady SR by v decembri vyhralo hnutie Progresívne Slovensko so ziskom 22,8 percenta hlasov.