Cez víkend sa mení čas. Aký to má dopad na našu krásu?
Okrem dlhších dní a jasnejších rán môžeme po zmene času pociťovať tiež niekoľko nepriaznivých vedľajších účinkov.
Možno sa vám zdá, že s posunom času o hodinu dopredu sa zároveň posuniete o krok bližšie k jari, no radosť z prichádzajúceho oteplenia vám môže prekaziť malá drobnosť. Jarná zmena času totiž môže mať drtivý dopad na pokožku viacerých z nás, čo potvrdzujú aj renomovaní dermatológovia.
O hodinu bližšie k nepríjemnostiam
Tak, ako to bolo doteraz, aj tento rok si 25. marca o jednej ráno posunieme hodinovú ručičku o hodinu vpred. Odborníci na starostlivosť o pokožku varujú, že by sme sa na tento krok mali dôsledne pripraviť. Posun o hodinu vpred totiž môže narušiť naše biologické hodiny, čo by mohlo mať dopad aj na zdravie pokožky.
Problematiku dopadu posúvania času na vonkajší vzhľad približuje majiteľka jednej z najprestížnejších kliník plastickej chirurgie v Londýne Candice Brownová: „Naše telo je neoddeliteľne späté s našimi vnútornými hodinami. Aj to najmenšie narušenie takzvaného cirkadiánneho rytmu sa môže závažne prejaviť na zdraví, obzvlášť pokiaľ ide o pokožku.“
„Zmeny zasadené našim vnútorným hodinám sa môžu prejaviť ako poruchy spánku, zmeny teploty, tepu, krvného tlaku, okysličenia tela a sekrécie hormónov. Všetky tieto podmienky majú dopad na zdravie a vzhľad našej pokožky.“
Kto je v najväčšom ohrození?
Brownová ďalej informuje, že dokonca aj bunky našej pokožky majú vlastné vnútorné hodiny, podľa ktorých upravujú svoju funkciu. Narušením ich prirodzeného chodu by mohlo dôjsť k oslabeniu ich schopnosti obnovovať sa.
„Každý, kto je náchylný na problémy s pokožkou súvisiace so zmenami hormónov, ako sú akné alebo ekzém, je obzvlášť vystavený riziku nepríjemností počas zmeny času. Môže to trvať dva až tri dni, kým si na posun hodín zvykneme.“
Postrach nielen pre pokožku
Niektoré štúdie ukázali, že bezprostredne po jarnej zmene času dochádza k zvýšenému počtu zástav srdca. Zdá sa, že posúvanie hodín má obzvlášť zlý dopad najmä na ženy, ktoré sú v tomto období vystavené väčšiemu riziku mozgovej porážky.
Ako sa brániť?
Candice Brownová ponúka čitateľom niekoľko tipov, ako zachrániť pokožku pred nepriaznivou zmenou času. Podľa nej je najlepšie používať pílingové a čistiace prostriedky na pravidelnej báze. Píling vám pomôže odstrániť mŕtve bunky pokožky, vďaka čomu budete vyzerať mladšie a sviežejšie.
Píling môže pokožku podráždiť, a preto je podľa odborníčky dôležité aplikovať po ňom aj antioxidačné sérum s obsahom vitamínov E a B, ktoré ochránia pokožku. Na záver aplikujte výživný krém.
Táto potravina je zodpovedná za rapídny nárast prípadov cukrovky
Značné percento prípadov diabetu je spôsobené konzumáciou tejto potraviny.
Tieto zmeny na tvári signalizujú vážne problémy so srdcom
Lekár prezradil príznaky zlyhávania srdca, ktoré by nikto nemal ignorovať.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.