• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 21.4.2025Meniny má Ervín
23°Bratislava

Na horách hrozí silný nárazový vietor, varujú meteorológovia

  • 8:57 04.04.2018
  • Bratislava
Na horách hrozí silný nárazový vietor, varujú meteorológovia

Takýto silný vietor trápi hory už pár dní.

Na horách opäť hrozí silný nárazový vietor. V polohách nad pásmom lesa môže miestami dosiahnuť rýchlosť 110 až 130 kilometrov za hodinu, výstraha platí do stredy do polnoci. Uvádza to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na webovej stránke.

Takýto silný vietor trápi hory už pár dní. Meteorológovia hovoria miestami o vetre so silou orkánu. Napríklad začiatkom apríla vietor dosiahol na Lomnickom štíte maximálnu priemernú rýchlosť 121 kilometrov za hodinu s maximálnym nárazom vetra 158 kilometrov za hodinu.

Najsilnejší náraz vetra však meteorológovia namerali na Skalnatom plese - až 205 kilometrov za hodinu.

V Tatrách bude od poludňajších hodín prevládať zvýšená lavínová hrozba

V horských oblastiach Slovenska dopoludnia platí mierna lavínová hrozba. V poludňajších a popoludňajších hodinách bude vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách prevládať zvýšené lavínové nebezpečenstvo. Podľa horských záchranárov je to dôsledok prudkého oteplenia a absencie nočných mrazov.

Zvýšené lavínové nebezpečenstvo platí najmä v polohách okolo 2000 metrov nad morom, kde je stále dostatok snehu a oteplenie bude veľmi výrazné. „Vo Fatrách je nižšia výška snehovej pokrývky, preto tu počas celého dňa trvá mierne lavínové nebezpečenstvo. Aj tu sú však možné splazy a zosuvy vplyvom veľkého oteplenia snehovej pokrývky,“ upozornil Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Ráno bolo na horách jasné počasie bez zrážok. Fúkal prevažne juhozápadný vietor o sile v nárazoch viac ako 29 kilometrov za hodinu. „Po prechode frontálneho systému k nám začal prúdiť teplý vzduch, teploty dosahovali na vrcholoch hôr ráno mínus jeden stupeň Celzia, na podhorí osem stupňov,“ informoval Buliak.

Dodal, že povrch snehovej pokrývky je rôznorodý, vo vrcholových miestach je vyfúkaný na podkladovú ľadovú vrstvu, v nižších polohách je vlhký až kašovitý. „V priebehu dňa očakávame výrazné sadanie snehovej pokrývky, jej premočenie v celom profile a to najmä v stredných polohách,“ uviedol.

Zdroj: Info.sk, zdroj: TASR, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Žena našla v dome dvoch mužov s prestrelenými hlavami

Žena našla v dome dvoch mužov s prestrelenými hlavami

DNES - 12:53Domáce

Na miesto udalosti má smerovať polícia.

Polícia varuje pred šibačkou bez súhlasu

Polícia varuje pred šibačkou bez súhlasu

DNES - 12:48Domáce

Šibačka bez súhlasu nie je tradícia, ale neúcta. Veľkonočný korbáč nie je vstupenka na nevhodné správanie. Pri príležitosti Veľkonočného pondelka to na sociálnej sieti uviedla polícia.

Pásomnica sa najviac vyskytuje v tejto časti Slovenska, varuje parazitologička

Pásomnica sa najviac vyskytuje v tejto časti Slovenska, varuje parazitologička

DNES - 11:53Domáce

Pásomnica líščia sa najviac vyskytuje v štyroch okresoch na Slovensku.

Na Slovensku chcú vzniknúť štyri nové politické strany

Na Slovensku chcú vzniknúť štyri nové politické strany

DNES - 10:50Domáce

Na Slovensku chcú aktuálne vzniknúť štyri nové politické strany. Oznámenie o zbere potrebných podpisov zverejnili na webstránke Ministerstva vnútra SR.

Pellegrini reagoval na úmrtie pápeža: Bol stelesnením pokory a človečenstva

Pellegrini reagoval na úmrtie pápeža: Bol stelesnením pokory a človečenstva

DNES - 10:48Domáce

Prezidentovi bolo cťou stretnúť sa s pápežom dvakrát a počúvať jeho slová.