Táto povahová črta dokáže predpovedať, či človek niekedy prepadne závislosti

Čo môže za to, že niekto začne užívať drogy? Okrem sociálneho tlaku a obdobia, keď chceme vyskúšať všetko nové, sa pod našu náchylnosť podpisuje aj konkrétna povahová črta.
Podľa údajov stránky Pschology Today u adolescentov s nedostatkom trpezlivosti je pravdepodobnejšie, že začnú užívať drogy. Impulzívni ľudia totiž zväčša preferujú menšiu, ale rýchlejšiu odmenu, a nie väčšiu, ale neskoršiu odmenu.
O tom, že by sme svoje deti mali chrániť pred impulzívnosťou, svedčí aj štatistika, podľa ktorej impulzívnosť často vedie k problémovému správaniu. Neschopnosť odolať náhlemu impulzu je predpokladanou prekážkou pri dosahovaní dlhodobých cieľov. Nemýľte si však bežnú impulzívnosť, ktorej občas podľahne každý z nás, s nadmernou impulzívnosťou.
Aký vplyv má impulzívnosť na pravdepodobnosť užívania drog?
Impulzívne správanie môže pomôcť k začatiu užívania drog tým, že redukuje závažnosť dôsledkov z dlhodobého hľadiska. Problémom je v tomto prípade to, že nepriaznivé následky závislosti sa dostavia v budúcnosti, zatiaľ čo potešenie si môžeme dopriať hneď – takýto výsledok je pre človeka s impulzívnou povahou prijateľný a žiadaný.
Problém sa týka najmä mladých ľudí
Impulzívnosť ide v období puberty ruka v ruke s vyhľadávaním nových zážitkov, čím môžu byť aj drogy. Neskorú odmenu si najmenej vážime v dvanástich rokoch, no už v dvadsiatke sa opäť dostávame do formy, a sme schopní lepšie skrotiť vlastné impulzy.
Dôležitým faktorom pri zohľadňovaní rizika závislosti u adolescentov sú emócie. Tínedžeri vnímajú aktivity, v ktorých dokážu nájsť potešenie, ako menej rizikové než tie, z ktorých sa netešia, no v skutočnosti sú bezpečnejšie. Takéto vnímanie reality opäť podporuje rizikové správanie.
Čo všetko vplýva na vznik impulzívneho správania
Pokiaľ nie je impulzívnosť vrodená, dokáže sa u človeka vytvoriť náhlou zmenou finančných podmienok, predpokladanej dĺžky života a spoľahlivosti okolitého prostredia. V nepriaznivých podmienkach môže človek dospieť k myšlienke, že na budúcnosť sa neoplatí myslieť, čo vedie k skratovému konaniu.
O vysokej pravdepodobnosti závislosti u impulzívnych ľudí svedčí aj niekoľko štúdií. Nadmerná konzumácia alkoholu sa u mladistvých napríklad spája s poruchou ovládania impulzov a vyhľadávaním senzácií.
Opakovaným užívaním drog sa dokonca zvyšuje miera impulzívnosti u človeka. Chronické alebo akútne užívanie drog spôsobuje zmeny vo fungovaní mozgu, a to obzvlášť v tých častiach, kde sa nachádzajú centrá hodnotiacich systémov.
Rodičia, majte sa na pozore!
Impulzívnosť u človeka zväčša naznačuje, že je náchylnejší na užívanie drog a iných návykových látok, no treba si dávať pozor aj na vrodenú impulzívnosť. Pri výchove môže pomôcť presmerovanie pozornosti dieťaťa na budúcnosť a spoločné plánovanie rozhodnutí, ktoré budú mať pozitívny dopad na vývoj v budúcnosti.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.