Ako dlhé sedenie ovplyvňuje vašu pamäť
Dlhé sedenie dokáže ovplyvniť aj časť mozgu, ktorá súvisí s pamäťou.
Vieme, že priveľa času stráveného sedením dokáže negatívne ovplyvniť vaše telesné zdravie, no nová štúdia ukazuje, že priveľa každodenného sedenia súvisí s problémami s pamäťou u dospelých v strednom a staršom veku.
Výskumníci z Kalifornskej univerzity v Los Angeles (UCLA) zistili, že dlhé úseky sedavého správania (keď strávite celý deň na stoličke) boli spojené so zmenami v časti dospelého mozgu, ktorá je mimoriadne dôležitá pre pamäť.
Skorší výskum spájal sedavé správanie so zvýšeným rizikom srdcových ochorení, cukrovky a predčasnej smrti u dospelých v strednom veku a starších. Nová štúdia publikovaná v časopise PLOSE One sa zameriava na vplyv nízkej aktivity na mozog.
Priveľa sedenia negatívne ovplyvňuje pamäť
Konkrétne nová štúdia spája sedavé správanie s rednutím v mediálneho temporálneho laloku (stredného spánkového laloku), čo je oblasť mozgu, ktorá sa podieľa na vytváraní nových spomienok. Tieto zmeny mozgu môžu byť predchodcom kognitívneho poklesu a demencie u dospelých v strednom veku a starších dospelých.
Do štúdie bolo zapojených 35 ľudí vo veku 45 až 75 rokov. Výskumníci sa pýtali účastníkov na ich telesnú aktivitu a priemerný počet hodín, ktorý denne strávili sedením počas predchádzajúceho týždňa.
Potom vedci naskenovali mozgy účastníkov. S použitím magnetickej rezonancie s vysokým rozlíšením vedci podrobne skúmali stredný spánkový lalok každého účastníka a identifikovali vzťahy medzi hrúbkou tejto oblasti, úrovňou fyzickej aktivity účastníkov a ich správaním v sede.
Šport nekompenzuje príliš dlhé sedenie
Výsledky ukázali, že sedenie po dlhšiu dobu bolo úzko spojené s menšou hustotou v mediálnom temporálnom laloku, bez ohľadu na úroveň fyzickej aktivity. Inými slovami, štúdie naznačujú, že "sedavé správanie je významným prediktorom riedenia mediálneho temporálneho laloku a že fyzická aktivita, dokonca aj na vysokej úrovni, nepostačuje na kompenzáciu škodlivých účinkov sedenia po dlhšie obdobie" povedali vedci vo vyhlásení.
Účastníci oznámili, že sedením strávili v priemere 3 až 7 hodín denne. Každá hodina sedenia každý deň podľa štúdie ukázala zníženie hrúbky mozgu.
A aj keď štúdia zistila, že neexistujú žiadne významné korelácie medzi úrovňami fyzickej aktivity a hrúbkou stredného spánkového laloku, výskumníci uviedli vo vyhlásení, že "zníženie sedavého správania môže byť možným cieľom pre intervencie zamerané na zlepšenie zdravia mozgu u ľudí s rizikom Alzheimerovej choroby."
Štúdia sa síce zamerala na hodiny strávené sedením, no nezohľadnila, či si účastníci robili prestávky počas dlhých úsekov sedavého správania. Podľa vedcov to môže ovplyvniť ich výsledky.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.