• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 12.3.2025Meniny má Gregor
14°Bratislava

Rozhodla o valorizácii výsluhových dôchodkov vojakov a policajtov

  • 11:30 20.04.2018
  • Bratislava
Rozhodla o valorizácii výsluhových dôchodkov vojakov a policajtov

Výsluhové dôchodky sa v roku 2018 zvýšia o pevne stanovenú sumu.

Predpokladá to novela zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, ktorú v piatok schválila vláda. S návrhom prišiel zastupujúci minister vnútra Peter Pellegrini (Smer-SD), valorizácia by sa mala v nasledujúcich troch rokoch (2018 až 2021) dotknúť celkom 46.000 osôb.

Výsluhové dôchodky sa podľa návrhu zvýšia za každý skončený rok doby trvania služobného pomeru o pevnú sumu 0,60 eura. O pevnú sumu 15 eur sa majú zvýšiť invalidné výsluhové dôchodky, rovnako aj vdovské výsluhové dôchodky a sirotské výsluhové dôchodky. Okrem policajtov a vojakov sa zlepšia aj výsluhové dôchodky niekdajších príslušníkov Slovenskej informačnej služby, finančnej polície a Zboru väzenskej a justičnej stráže.

Valorizácia sa má uskutočniť k 1. júlu 2018, novela má preto nadobudnúť účinnosť 30. júna. Z tohto časového hľadiska bola predmetom skráteného medzirezortného konania. V tomto roku si podľa ministerského materiálu vyžiada zvýšené výdavky vo výške 2,5 milióna eur, v ďalších rokoch potom sumu necelých osem miliónov eur ročne.

Rezort tiež zvýhodňuje kúpeľnú liečbu policajtov a vojakov, ktorí už nebudú musieť za letnú kúpeľnú starostlivosť uhrádzať päť percent z ceny kúpeľného poukazu. Ruší aj obmedzenie, podľa ktorého je možné poskytnúť kúpeľnú starostlivosť indikovanú pre tú istú skupinu chorôb len raz za dva roky. Úprava podľa ministerstva totiž nepriniesla významný finančný efekt a skôr sa ukázala ako obmedzujúca.

Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: SITA
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Obchodný reťazec sťahuje z predaja syr

Obchodný reťazec sťahuje z predaja syr

DNES - 20:16Ekonomické

Zákazníci by tento syr nemali konzumovať.

Šaško: Výstavba novej martinskej nemocnice ide podľa harmonogramu

Šaško: Výstavba novej martinskej nemocnice ide podľa harmonogramu

DNES - 18:33Ekonomické

Výstavba novej Univerzitnej nemocnice sv. Martina, financovaná aj zo zdrojov plánu obnovy, pokračuje podľa stanoveného harmonogramu.

Prezident: Obchodná vojna nikomu nepomôže

Prezident: Obchodná vojna nikomu nepomôže

DNES - 18:12Ekonomické

Takáto vojna nemá víťaza a na jej konci trpia ekonomiky na oboch stranách Atlantiku.

Banka upozorňuje na podvod, zameriava sa na rodičov

Banka upozorňuje na podvod, zameriava sa na rodičov

DNES - 17:52Ekonomické

Podvodníci v mene detí žiadajú peniaze.

MCRŠ odvolalo doterajšie vedenie národnej lotériovej spoločnosti Tipos

MCRŠ odvolalo doterajšie vedenie národnej lotériovej spoločnosti Tipos

DNES - 13:46Ekonomické

Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR odvolalo všetkých doterajších členov predstavenstva a dozornej rady národnej lotériovej spoločnosti Tipos.

Vosveteit.sk