• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 22.4.2025Meniny má Slavomír
16°Bratislava

Laššáková: Slovensko je v rebríčku slobody tlače z krajín V4 na tom najlepšie

  • 13:47 25.04.2018
  • Bratislava
Laššáková: Slovensko je v rebríčku slobody tlače z krajín V4 na tom najlepšie

Šéfka rezortu kultúry to uviedla po stredajšom rokovaní vlády.

Pod prepad o desať miest v rebríčku slobody tlače sa podľa ministerky kultúry Ľubice Laššákovej (Smer-SD) podpísala aj vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka. Podľa šéfky rezortu kultúry aj napriek tomu je Slovensko v rámci krajín V4 na tom najlepšie. Uviedla to po stredajšom rokovaní vlády.

Úlohu zohrala aj tragická udalosť, ktorá sa tu stala. Rada by som vyzdvihla, že z krajín V4 sme na tom najlepšie,“ povedala Laššáková. Podotkla, že by rada videla kritéria hodnotenia a hodnotiteľov. Zároveň uviedla, že rebríček nespochybňuje. „Ako bývalá novinárka a súčasná ministerka kultúry sa vždy budem zasadzovať za to, aby novinári mali vždy slobodu slova aj tlače,“ poznamenala.

Laššáková uviedla, že „podáva pomocnú ruku každému, pokiaľ sa naráža na to, že sloboda prejavu a tlače nie je taká, ako by sa očakávalo“. Pripomenula, že by bolo vhodné pozrieť sa aj na Slovenský syndikát novinárov, ktorý by podľa nej mohol posilniť svoju pozíciu. „Aj sami novinári by mohli pripraviť nejakú platformu alebo inštitúciu, aby sa tam ich záujmy lepšie pripravovali,“ uviedla. Zároveň pripomenula, že stále platí výzva, že ak sa akýkoľvek novinár cíti ohrozený, okamžite to má nahlásiť a dostane ochranu.

Opozičná SaS tvrdí, že najmä tretia vláda Roberta Fica je zodpovedná za výrazný prepad Slovenska v rebríčku slobody tlače. „Aktuálny pokles o desať priečok je alarmujúci a hovorí o tom, že slovenská štátna moc sa počas vlády tejto koalície vzďaľuje od demokratických noriem smerom k oligarchickému režimu, v ktorom sú potlačované základné práva a slobody občanov,“ uviedli liberáli vo svojom stanovisku. Podľa nich vražda novinára a jeho snúbenice „sú dôsledkom dlhodobého negatívneho prístupu Roberta Fica k novinárom a slobode tlače“.

Slovensko si po vražde novinára Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej pohoršilo v rebríčku slobody tlače o desať miest. Aktuálne mu patrí 27. miesto vo svete. Index hodnotiaci slobodu tlače každý rok pripravuje organizácia Reportéri bez hraníc (RSF).

Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Polícia vyhlásila pátranie po žene, pomôcť môže verejnosť

Polícia vyhlásila pátranie po žene, pomôcť môže verejnosť

DNES - 8:44Domáce

Polícia na Kysuciach pátra po 43-ročnej Jane Capekovej Masarikovej z obce Dunajov v okrese Čadca.

SHMÚ: Vo viacerých častiach Slovenska sa môžu vyskytnúť búrky

SHMÚ: Vo viacerých častiach Slovenska sa môžu vyskytnúť búrky

DNES - 8:08Domáce

Vo viacerých častiach Slovenska sa môžu vyskytnúť búrky. Upozornil na to Slovenský hydrometeorologický ústav na svojom webe.

Pri čelnej zrážke áut zomrelo maloleté dievča

Pri čelnej zrážke áut zomrelo maloleté dievča

VČERA - 21:06Domáce

S ťažkými zraneniami skončilo viacero ďalších ľudí.

Na Slovensko dorazia búrky

Na Slovensko dorazia búrky

VČERA - 19:40Domáce

Vo viacerých okresoch Slovenska treba v utorok počítať s búrkami. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal na utorkové popoludnie výstrahy prvého stupňa.

Vodičov na slovenských cestách naďalej trápia kolóny

Vodičov na slovenských cestách naďalej trápia kolóny

VČERA - 18:54Domáce

Vodičov na slovenských cestách naďalej v pondelok trápia kolóny.