• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 20.1.2025Meniny má Dalibor
-3°Bratislava

Slovensko si pripomína 99. výročie tragického úmrtia generála M. R. Štefánika

  • 7:26 04.05.2018
  • Bratislava
Slovensko si pripomína 99. výročie tragického úmrtia generála M. R. Štefánika

Na základe zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch je 4. máj - výročie úmrtia Milana Rastislava Štefánika - pamätným dňom SR.

Celoslovenská spomienková slávnosť je pripravená na 5. mája v obci Košariská a v meste Brezová pod Bradlom pri príležitosti 99. výročia tragického úmrtia generála Milana Rastislava Štefánika, informovali portál obce Košariská aj mesta Brezová pod Bradlom. Webová stránka obce Košariská uviedla, že vo štvrtok sa v obci uskutoční regionálna spomienková slávnosť. Na základe zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch je 4. máj - výročie úmrtia Milana Rastislava Štefánika - pamätným dňom SR.

Štefánik (21.7.1880 - 4.5.1919) sa stal významným astronómom, vojenským pilotom, francúzskym generálom a jedným z prvých Slovákov, ktorí viackrát vystúpili na najvyšší vrch Álp a západnej Európy Mont Blanc.

Výrazne sa zaslúžil o vznik medzivojnovej Československej republiky, keď spolu s Tomášom Garrigueom Masarykom a do určitej miery i Edvardom Benešom bol jej najvýznamnejším zakladateľom. Jeho závratnú a úspešnú životnú cestu ukončila 4. mája 1919 tragická letecká nehoda pri pristátí na rodnom území súčasného Slovenska.

Už počas študentských rokov sa výrazne spoločensky angažoval, pričom prejavil svoje sympatie k hlasistom. V roku 1898 začal študovať stavebné inžinierstvo a vstúpil do spolku Detvan. V roku 1900 prestúpil na Univerzitu Karlovu v Prahe, kde navštevoval prednášky z astronómie, fyziky, optiky a matematiky. Štúdium ukončil dizertáciou z astronómie v roku 1904.

Pracoval v meudonskom observatóriu neďaleko Paríža s francúzskym astronómom a fyzikom, profesorom Pierrom Julesom Césarom Janssenom (1824 - 1907). Počas svojich astronomických výskumných ciest navštívil strednú Áziu, Alžírsko, Tahiti, Nový Zéland, USA i Južnú Ameriku. Francúzskym občanom sa stal v roku 1912 a o dva roky ho za jeho činnosť vymenovali za rytiera Čestnej légie.

Cez vojnu spolupracoval s Masarykom a Benešom a cieľavedome sa usiloval realizovať spolu s nimi víziu spoločného československého štátu. Štefánik trval na československej jednote vzhľadom na vtedajšiu situáciu Slovákov v Uhorsku a na vojnové ciele veľmocí. To však ešte neurčovalo vnútorné usporiadanie budúceho československého štátu. Štefánik uvažoval o spojení Čiech, Moravy, Sliezska a Slovenska, pričom každé z týchto území, teda i Slovensko, malo mať vlastný krajinský (zemský) snem. Tieto zatiaľ málo konkretizované predstavy neboli vzdialené od úmyslov niektorých slovenských politikov.

Po príchode zo Sibíri sa Štefánik počas mierovej konferencie v Paríži v marci 1919 kriticky vyjadril o malom počte Slovákov vo vláde, ale aj o Pittsburskej dohode a niektorých Benešových krokoch v oblasti zahraničnej politiky.

Štefánik bol jedným z iniciátorov a signatárov tzv. kyjevského zápisu z 29. augusta 1916. Uvádza sa v ňom, že „Česi a Slováci sú si vedomí, že sú úzko spätí navzájom tak životnými záujmami, ako i pokrvnými zväzkami. Želajú si vyvinúť sa v jednotný, politicky nerozdielny a slobodný národ pod záštitou a protekciou štvordohody“. Nebola to proklamácia etnického a jazykového čechoslovakizmu, ale prihlásenie sa k politickému národnému spoločenstvu, čiže vyjadrenie vôle utvoriť spoločný štát zdôrazniac zároveň, že sa neuvažuje o dvojfederácii konzervujúcej kritizovaný rakúsko-uhorský dualizmus.

Štefánik vďaka svojmu spoločenskému vplyvu mal najväčšiu zásluhu na formovaní československého zahraničného odboja počas prvej svetovej vojny. Z postu francúzskeho generála a neskoršieho československého ministra vojny reorganizoval československé jednotky na Sibíri.

Minister vojny ČSR Štefánik 4. mája 1919 odletel z talianskeho mesta Udine do Bratislavy na dvojplošníku Caproni Ca.33 spolu s dvoma talianskymi letcami a mechanikom. Zomrel pri leteckej nehode v Ivanke pri Dunaji, ktorú neprežil ani jeden z členov posádky.

Prezident SR Rudolf Schuster udelil Štefánikovi 7. mája 2004 hodnosť generála Ozbrojených síl Slovenskej republiky in memoriam. Generálovi Štefánikovi udelili 21. júla 2004 preukaz vojnového veterána s číslom 0001. Stalo sa tak na slávnosti v Košariskách pri príležitosti 124. výročia jeho narodenia.

Zdroj: Info.sk, zdroj: TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Cez Slovensko prejde britský vojenský konvoj

Cez Slovensko prejde britský vojenský konvoj

DNES - 11:06Domáce

Cez Slovensko počas tohto týždňa prejde britský vojenský konvoj.

Policajná naháňačka: Policajti museli použiť donucovacie prostriedky, aby dostali vodiča von z auta

Policajná naháňačka: Policajti museli použiť donucovacie prostriedky, aby dostali vodiča von z auta

DNES - 11:04Domáce

Posádka na výzvy policajtov na vystúpenie z vozidla nereagovala.

Predseda Úradu geodézie, kartografie a katastra SR Juraj Celler sa vzdal svojej funkcie

Predseda Úradu geodézie, kartografie a katastra SR Juraj Celler sa vzdal svojej funkcie

DNES - 9:30Domáce

Predseda Úradu geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) SR Juraj Celler sa v pondelok vzdal svojej funkcie.

Dopravný psychológ radí: Takto by ste mali reagovať na agresívnych vodičov

Dopravný psychológ radí: Takto by ste mali reagovať na agresívnych vodičov

DNES - 9:04Domáce

Reakcia na agresívne správanie vodičov môže byť ohrozením.

SHMÚ vydal meteorologickú výstrahu pre celé Slovensko

SHMÚ vydal meteorologickú výstrahu pre celé Slovensko

DNES - 7:57Domáce

Na celom Slovensku treba počítať s meteorologickými výstrahami.