• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 12.1.2025Meniny má Ernest
Bratislava

Kedy možno pitie alkoholu považovať za rizikové a nadmerné?

  • 20:31 07.05.2018
  • Svet
Kedy možno pitie alkoholu považovať za rizikové a nadmerné?

Všetci poznáme definíciu pojmu alkoholizmus, no kto z nás v skutočnosti vie, či sa toto ochorenie netýka aj jeho?

Psychológovia a odborníci na závislosť sa zhodujú na tom, že množstvo alkoholu, ktoré konzumujeme, nás vystavuje do rizika súvisiaceho s fyzickými aj psychickými ochoreniami. Internetová stránka Rethinking Drinking vám teraz toto riziko dokáže odmerať.

Stránka definuje slabých konzumentov alkoholu, alebo ľudí s najnižším rizikom ohrozenia zdravia, ako mužov, ktorí vypijú menej ako 14 alkoholických nápojov za týždeň a menej ako 4 alkoholické nápoje za deň, a ženy, ktoré nevypijú viac ako 7 alkoholických za týždeň a nie viac ako 3 za deň. Riziko sa zvyšuje úmerne so zvyšovaním vašej dennej alebo týždennej konzumácie alkoholu.

Ak by ste napríklad denne vypili 4 alkoholické nápoje alebo viac, dalo by sa povedať, že ste vysoko rizikový konzument alkoholu. Znamenalo by to, že pijete viac alkoholu ako približne 9 z 10 Američanov. Znamenalo by to tiež to, že existuje 50-percentná pravdepodobnosť, že trpíte psychologickou poruchou súvisiacou s konzumáciou alkoholu, a šanca na ochorenie pečene a ďalších orgánov je u vás vyššia než u iných ľudí.

Alkoholizmus sa definuje ako chronická porucha mozgu, ktorá sa prejavuje nadmernou konzumáciou alkoholu, stratou kontroly nad príjmom alkoholu a negatívnym správaním pri zníženom príjme alkoholu.

Ako zistiť, či ste závislí od alkoholu?

So zisťovaním skutočnej povahy konzumácie alkoholu môžu mať problém obzvlášť ľudia, ktorí sa aj po niekoľkých pohárikoch stále cítia „nedotknuto“. Títo ľudia musia vypiť viac alkoholu než ostatní, aby dokázali pocítiť rovnaký účinok. Automaticky sú tak vystavení vyššiemu riziku závislosti na alkohole.

„U nich sa opitosť prejavuje neskôr ako u ostatných. Často tak prekračujú hranicu, keď prijmú dostatočné množstvo alkoholu na to, aby sa cítili opito, no okrem toho vypili ešte ďalšie drinky, ktoré už ich telo nestíha spracovať,“

objasňuje americký psychiater Mark Schuckit. Takýto druh konzumentov alkoholu sa často stýka s podobnými ľuďmi, čo môže viesť k podpore ich záujmu. Podľa Schuckita vo svete existuje 15 až 20 percent týchto ľudí, pričom u detí alkoholikov je šanca 40 až 50 percent, že budú nadmerne konzumovať alkohol s neskorým dostavením účinkov.

Poraďte si s alkoholom

Nech už pijete akékoľvek množstvo alkoholu, prvým krokom k pochopeniu svojho vzťahu k nemu je odpovedať si na otázku, ako často a aké množstvo pijete? Môžete na to použiť aj online kalkulačku, ktorú v anglickej verzii nájdete → TU.

Následky nadmernej konzumácie alkoholu sú sprvu sotva badateľné, no neskôr ich budete mať problém prehliadnuť. „Keď začnete mať problémy s alkoholom, uvedomíte si, že jediným varovným znamením je v skutočnosti alkohol,“ upozorňuje vedúci amerického Národného inštitútu zneužívania alkoholu a alkoholizmu George Koob.

Podľa Kooba by ste si mali všímať, či nechodíte neskoro do práce alebo školy, či sa nezhoršujú vaše vzťahy s rodinou, či nemáte problémy so spánkom alebo s interakciou s ostatnými ľuďmi. Medzi ďalšie znaky fyzickej závislosti na alkohole patria aj tieto situácie:

  1. Často pijete viac alebo dlhšie, než ste pôvodne plánovali.
  2. Viac ako raz ste si povedali, že skoncujete s alkoholom, no nepodarilo sa vám to.
  3. Trávite veľa času pitím alebo liečením „opice“.
  4. Stalo sa vám, že ste chceli piť tak veľmi, že ste nedokázali pomyslieť na nič iné.
  5. Zistili ste, že pitie alkoholu – alebo „opica“ – vám bráni v starostlivosti o domácnosť a rodinu, alebo vám spôsobuje nepríjemnosti v práci alebo škole.
  6. Pijete alkohol aj napriek zhoršujúcim sa vzťahom s vašou rodinou a priateľmi.
  7. Vzdali ste sa aktivít, ktoré ste predtým milovali, len aby ste mohli častejšie piť.
  8. Viac ako raz ste sa počas alebo po konzumácii alkoholu dostali do situácie, ktorá mohla skončiť vaším zranením.
  9. Pili ste aj napriek tomu, že to u vás vyvolávalo depresiu alebo podráždenosť, viedlo to k zhoršeniu iného zdravotného problému alebo vám to spôsobilo výpadok pamäte.
  10. Museli ste piť oveľa viac než v minulosti na to, aby ste dosiahli rovnaký výsledok, alebo ste zistili, že obvyklý počet alkoholických nápojov má u vás slabšie účinky než predtým.
  11. Zistili ste, že keď zoslabli účinky alkoholu, dostavili sa u vás problémy so spaním, triaška, únava, nevoľnosť, potenie, rýchly tep, závrat či iné príznaky, ktoré ste predtým nepociťovali.

Pokiaľ sa vás týkajú dve až tri z predošlých tvrdení, je možné, že množstvo alkoholu, ktoré konzumujete, je mierne nadmerné. Pokiaľ ste však zažili 6 a viac zo spomenutých situácií, pravdepodobne trpíte závažnou poruchou v súvislosti s príjmom alkoholu. V takých situáciách je potrebné vyhľadať odborníka.

Zdroj: Info.sk, DP, nih.gov, webmd.com, Foto: Pexels
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Máte túto chybu krásy? Podľa doktorky budete vďaka tomu vyzerať mladšie

Máte túto chybu krásy? Podľa doktorky budete vďaka tomu vyzerať mladšie

DNES - 19:58Zdravie

Lekárka odhalila prekvapivú nedokonalosť, ktorá značí, že budete v staršom veku vyzerať mladšie ako vaši rovesníci.

Táto potravina je zodpovedná za rapídny nárast prípadov cukrovky

Táto potravina je zodpovedná za rapídny nárast prípadov cukrovky

VČERA - 21:30Zdravie

Značné percento prípadov diabetu je spôsobené konzumáciou tejto potraviny.

Tieto zmeny na tvári signalizujú vážne problémy so srdcom

Tieto zmeny na tvári signalizujú vážne problémy so srdcom

VČERA - 21:00Zdravie

Lekár prezradil príznaky zlyhávania srdca, ktoré by nikto nemal ignorovať.

Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať

Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať

20:01 07.01.2025Zdravie

Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.

Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta

Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta

19:33 07.01.2025Zdravie

Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.