Žena si myslela, že jej len tečie z nosa. Keď zistila, čo jej vytekalo, takmer skolabovala
Ani desiatky doktorov jej nevedeli pomôcť s niečím, čo sa podobalo na bežné príznaky alergie. Skutočný pôvod jej podráždeného nosa vyplašil nielen ju, ale aj odborníkov.
Celé dva roky si 52-ročná Kendra Jacksonová z Nebrasky myslela, že jej len tečie z nosa. „Keď sa to prvýkrát spustilo, myslela som si, že som dostala alergiu alebo nádchu,“ hovorí. V roku 2015 sa príznaky jej „nádchy“ začali zhoršovať. „Keď mi to nechcelo prejsť, začala som naliehať na doktorov, aby mi pomohli. Predpísali mi všetky druhy liekov, na aké si spomeniete, ale mne stále len tieklo z nosa.“
Kendrine problémy odštartovali asi dva a pol roka po tom, ako zažila vážnu dopravnú nehodu. Z udalosti si pamätá len na to, že si udrela tvár o palubovú dosku. Od dňa nehody ju neprestali trápiť migrény.
Lekári, na ktorých sa Kendra obrátila, si mysleli, že sa u nej prejavila alergia, čo si napokon myslela aj samotná Kendra. Vysvetlenie vyplávalo na povrch až vďaka odborníkom zo Zdravotného centra Nebraskej univerzity, ktorí prišli na to, že skutočným dôvodom jej problémov bol únik mozgomiešneho moku cez malú dierku v lebke.
Celý čas sa budila v mlákach
Doktorka Christie Barnesová, ktorej sa ako prvej podarilo odhaliť pôvod tekutiny, opisuje strasti, akými si Kendra musela prejsť: „Ak cez noc spala posediačky v kresle, ráno sa zobudila s premočeným tričkom.“ Jacksonová tvrdí, že objem tekutiny, aký jej denne vytiekol z nosa, mohol dosiahnuť pol litra.
Keď Kendra navštívila zdravotné centrum v Nebraske, doktorka Barnesová okamžite identifikovala tekutinu, ktorá jej z nosa tiekla, a trvala na analyzovaní vzorky a ďalších vyšetreniach.
Život bez mozgomiešneho moku
Mozgomiešny mok je priehľadná bezfarebná tekutina, ktorá obklopuje a ochraňuje mozog a miechu. Mok tiež pomáha odstraňovať odpadové látky z mozgu a vodiť živiny po celej nervovej sústave.
„Mozgomiešny mok je tekutina, v ktorej sa mozog kúpe. Keďže lebka je pevný obal a mozog je mäkký orgán, niečo ho musí chrániť pred tým, aby sa vnútri lebky voľne pohyboval. Je to vlastne nárazník mozgu a miechy,“
približuje doktorka Barnesová.
Mozgomiešny mok sa tvorí neustále a do krvného obehu sa dostáva prostredníctvom výčnelkov vo vonkajšej membráne mozgu, známej pod názvom tvrdá mozgová plena (dura mater).
Lekári sa nazdávajú, že pri Kendrinej autonehode muselo dôjsť k porušeniu jej riečicovitej platne (tenká kosť oddeľujúca lebečnú a nosovú dutinu), a cez zlomeninu začal do jej nosa a úst pretekať mozgomiešny mok.
Podobné prípady úniku mozgomiešneho moku nie sú časté – podľa CSF Leak Association k nim ročne dochádza u každého piateho zo 100.000 ľudí. Únik mozgomiešneho moku môže byť životu nebezpečný v závislosti od množstva uniknutej kvapaliny. Pacientovi tiež hrozia infekcie.
Kendru sa našťastie podarilo zachrániť – pomohol jej lekársky zákrok, ktorý zacelil ranu v jej riečicovitej platni. Už mesiac po operácii sa Kendra tešila z toho, že všetky príznaky, ktoré lekári predtým pripisovali záhadnej alergii, zmizli.
Máte túto chybu krásy? Podľa doktorky budete vďaka tomu vyzerať mladšie
Lekárka odhalila prekvapivú nedokonalosť, ktorá značí, že budete v staršom veku vyzerať mladšie ako vaši rovesníci.
Táto potravina je zodpovedná za rapídny nárast prípadov cukrovky
Značné percento prípadov diabetu je spôsobené konzumáciou tejto potraviny.
Tieto zmeny na tvári signalizujú vážne problémy so srdcom
Lekár prezradil príznaky zlyhávania srdca, ktoré by nikto nemal ignorovať.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.