Našu slnečnú sústavu čoskoro navštívi ďalšia hviezda
Astronómovia vedeli o príchode známej hviezdy už dlhšie, no nečakali, že sa ho dočkáme tak skoro.
K našej slnečnej sústave raz dorazí ďalšia hviezda – tak doteraz znela predpoveď astronómov do budúcnosti. Dnes sa im túto myšlienku nielen podarilo potvrdiť, ale navyše zistili, že záhadná hviezda nás navštívi skôr, než to čakali.
Hviezda s názvom Gliese 710 má zhruba 60 percent hmoty Slnka. V skutočnosti ide o trpasličiu hviezdu, ktorá by k našej domovine mala doraziť približne za milión rokov. Tento fakt je pre Zem hrozbou už teraz, pretože to znamená, že hviezda sa čoskoro dostane do prostredia rozsiahleho mračna komét, ktoré sa nachádzajú na okraji slnečnej sústavy (Oortov mrak). Hviezda by tu mohla svojou prítomnosťou odraziť niektoré kométy do vnútra slnečnej sústavy, a dokonca by mohla narušiť ich gravitačnú silu.
Znázornenie Oortovho mraku, ktorý obklopuje našu slnečnú sústavu
O blížiacej sa hviezde prvýkrát v roku 2016 informovalo duo astronómov Filip Berski a Piotr Dybczyński, ktorí v tom čase odhadovali, že hviezda sa k nám najbližšie priblíži o 1,35 milióna rokov, pričom mala prísť do vzdialenosti 0,25 svetelných rokov – teda asi 16.000-krát vzdialenosť Zeme od Slnka.
Na verejnosť dnes prenikla analýza nových dát o pohybe hviezdy, ktorú vypracovali Raul de la Fuente Marcos a Carlos de la Fuente Marcos. Vedci z Madridskej univerzity sa najnovšie nazdávajú, že hviezda k nám príde skôr, a to do oveľa menšej vzdialenosti. Podľa tejto vedeckej dvojice k nám Gliese 710 doletí už o 1,29 milióna rokov, a to len do vzdialenosti 0,07 svetelných rokov – čo predstavuje o 100-krát väčšiu vzdialenosť ako obežná dráha Pluta.
Na rozdiel od predošlých zistení, Fuente Marcosovci si nemyslia, že by prítomnosť hviezdy akýmkoľvek spôsobom ovplyvnila gravitačnú silu planét, no na druhej strane pripúšťajú, že by mohla spustiť roj meteoritov, ktoré by smerovali do vnútra slnečnej sústavy.
Slnečnú sústavu v minulosti už niekto navštívil
Tím vedcov prišiel s novým zistením vďaka pohľadu na model návštevy, ktorá sa odohrala asi pred 70.000 rokmi. Vtedy sa k našej slnečnej sústave priblížil červený trpaslík Scholzova hviezda, ktorý prišiel až do vzdialenosti jedného svetelného roka.
V súčasnosti sa hviezda Gliese 710 nachádza vo vzdialenosti 62 svetelných rokov od nás a nespôsobuje nám žiadne ťažkosti. Je však pravdepodobné, že naši potomkovia sa budú musieť zamyslieť nad opatreniami, ktoré prijmú, keď sa hviezda priblíži.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.