Našli sa skryté stránky denníka Anny Frankovej. Z ich obsahu budete zhrození
- 19:06 16.05.2018
- Amsterdam
Vedcom sa podarilo nájsť ukryté stránky denníka židovského dievčaťa, ktoré sa neskôr stalo hrdinským symbolom holokaustu. Ich obsah sa ničím nepodobá tomu, čo sme od autorky mohli čítať doteraz.
Podľa najnovšieho zistenia vedcov sa Anna Franková snažila ukryť dve stránky svojho rukopisu pred zrakom verejnosti. Vedcom z Múzea Anny Frankovej a dvoch ďalších holandských inštitúcií sa však podarilo odhaliť ich vďaka digitálnej technológii.
Prenasledované dievča vo svojom denníku píše o dospievaní v tajnej podkrovnej izbe, ktorá počas druhej svetovej vojny slúžila ako príbytok a zároveň úkryt pred Nacistami. Novo objavené stránky sa Franková snažila ukryť pravdepodobne preto, že obsahovali nemiestne vtipy a poznámky o sexuálnom živote, o ktorých sa jej otec a ostatní obyvatelia príbytku nemali dozvedieť.
„Niekedy si predstavujem, ako za mnou niekto príde, a bude požadovať informácie o téme sexuality,“ píše Franková po holandsky. „Ako by som si poradila?“ Dievča sa na vlastnú otázku pokúša odpovedať cudným spôsobom, pričom používa frázy ako „rytmické pohyby“ na opísanie sexu, a „liek na vnútorné užitie“ na opis antikoncepcie.
V ďalších vetách sa dozvedáme o menštruácii, ako o „znaku dospelosti“ a o prostitúcii: „V Paríži na to majú veľké domy.“
Rast Anny Frankovej
Peter de Bruijn, ktorý sa podieľal na výskume objavených stránok Anny Frankovej, si myslí, že objav nie je dôležitý z hľadiska svojho sexuálneho obsahu, ktorý možno nájsť aj inde v denníku, ale z hľadiska literárneho štýlu.
„Text začína predstavením imaginárnej postavy, ktorej rozpráva o sexe, takže si sama tvorí prostredie na vyrozprávanie niečoho, o čom sa jej možno nehovorí príjemne.“
Aj výkonný riaditeľ Múzea Anny Frankovej Ronald Leopold sa nazdáva, že ide o výnimočný prienik do štýlu mladého dievčaťa. „Ide o veľmi opatrný začiatok jej spisovateľskej kariéry. Stále sú to len veľmi skoré začiatky.“
Dostupné aj na internete
Anna Franková počas zajatia napísala dve verzie denníkov. Dve tajné stránky boli obsahom prvej z nich, ktorá opisovala obdobie od jej 13. narodenín 12. júna 1942 do 1. augusta 1944, a bola určená len pre ňu samotnú.
Druhú verziu prerozprávania svojich skúseností sa rozhodla spísať, keď v rádiu počula vyhlásenie exilovej holandskej vlády o tom, že sa chystá publikovať každé očité svedectvo o trápení obyvateľov pod nemeckou okupáciou. Podarilo sa jej napísať celých 215 strán, ktoré sa však stratili keď ju a jej rodinu našli, zatkli a deportovali. Anna Franková umrela v koncentračnom tábore Bergen-Belsen krátko pred 16. narodeninami v roku 1945.
Pracovníci Múzea Anny Frankovej natrafili na tajné stránky denníka, keď v roku 2016 kontrolovali jeho stav a fotografovali niektoré strany. Až dnes sa však podarilo nájsť technológiu, ktorá by im dovolila bližšie preskúmať stratený rukopis, a nezničiť ho pritom.
Hovorkyňa Múzea Anny Frankovej uviedla, že nové stránky budú verejnosti sprístupnené prostredníctvom internetu, no momentálne len v pôvodnom holandskom znení.
Fatálna chyba v zime: Na toto si dávajte pozor, ak cestujete s dieťaťom
Bežná chyba pri cestovaní v aute v chladnom počasí môže stáť vaše dieťa život.
Ak máte tento program na rúre na pečenie, radšej ho nepoužívajte. Pokazí vám rúru
Odborníci varujú, že používanie tejto funkcie na rúre skráti životnosť vášho spotrebiča na polovicu.
Video: Dievčatko padalo z lanovky celých 12 metrov
V lyžiarskom stredisku takmer došlo k tragédii.
Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend
Belgický štátny potravinový úrad vydal varovanie, v ktorom občanov vystríha pred zužitkovaním vianočných stromčekov v potravinách.
Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku
Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.