Slovák vymyslel čip, ktorý bude do dvoch rokov schopný simulovať ľudský mozog
Tento čip zároveň spotrebuje desaťkrát menej energie a mohol by sa stať prvým "európskym čipom". Spoločnosť Radoslava Daniláka Tachyum ho predstavila na bezpečnostnom fóre GLOBSEC 2018.
Tím pod vedením Slováka Radoslava Daniláka v Sillicon Valley vytvoril čip, ktorý by mohol byť schopný už v roku 2020 zvládnuť simuláciu kapacity ľudského mozgu v reálnom čase. Predtým sa očakávalo, že tento míľnik technológia dosiahne až o desať rokov.
„Dizajn čipu pochádza z Európy, v tíme máme najmä Slovákov,“ povedal pre TASR jeden z manažérov spoločnosti Juraj Pavlovic. Osobne by bol rád, ak by sa vyrábal na Slovensku, pravdepodobne to však z ekonomických dôvodov nebude možné. Čip sa podľa jeho slov bude zrejme vyrábať na Taiwane, ktorý produkuje čipy aj pre Nvidiu alebo Qualcomm. „Nezáleží však na tom, kde sa čip vyrába, dizajn je európsky,“ zdôraznil Pavlovic.
Danilák na tlačovej konferencii vyzdvihol energetickú úspornosť čipu. „V súčasnosti globálne datacentrá spotrebujú o 40 percent viac energie než celé Spojené kráľovstvo a táto spotreba sa každých päť rokov zdvojnásobuje,“ poznamenal. Energetická náročnosť čipov limituje aj ďalší vývoj v oblasti informačných technológií - napríklad umelú inteligenciu.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.