Whitmore: Stredná Európa sa nemusí báť ruských tankov ale ruskej korupcie
- 20:41 21.05.2018
- Bratislava
Podľa experta na dianie v Rusku sa Moskva snaží šíriť do sveta korupciu tak, ako sa v minulosti snažila šíriť komunizmus.
Stredná Európa sa podľa amerického experta na dianie v Rusku nemusí v súčasnosti báť ruských tankov, mala by sa však mať na pozore pred korupciou, ktorú sa Moskva snaží šíriť do sveta tak, ako sa v minulosti snažila šíriť komunizmus. Uviedol to Brian Whitmore z Centra pre analýzu európskej politiky (CEPA), donedávna tiež novinár pracujúci v Prahe pre Rádio Slobodná Európa (RFE/RL).
Kým na Ukrajine vedie Rusko vojnu skutočnými zbraňami, krajiny V4 podľa Whitmora stoja v prvej línii tzv. nekinetickej vojny, v ktorej Moskva používa iné než vojenské prostriedky.
„Myslím tým vojnu, v ktorej sa proti nám a našim inštitúciám nepoužíva vojenská sila. Snažia sa však podkopať naše inštitúcie. A to, čo robia v strednej Európe, v krajinách Vyšehradskej štvorky, je to isté, čo robia v celej Európe i USA. A to nielen vedením informačnej vojny... no všetkými druhmi zbraní, napríklad aj využitím korupcie ako zbrane,“ povedal Whitmore v rozhovore pre TASR, ktorý prebehol po skončení medzinárodnej bezpečnostnej konferencie GLOBSEC 2018.
Whitmore vidí práve v takejto korupcii akýsi „nový komunizmus“; ten podľa neho predstavuje hrozbu, ktorej sa treba najviac obávať.
Moskva sa podľa analytika snaží exportovať do sveta kleptokratický a skorumpovaný režim Vladimira Putina, pričom práve stredná Európa stojí v tejto nekinetickej vojne v prvej línii. Rusko totiž dobre pozná toto územie a má tu ešte z minulosti svoje štruktúry, ktoré sú teraz aktívne v podnikateľskom priestore, kde si dokážu vytvoriť sféru vplyvu.
„Do Bratislavy ruské tanky neprídu, avšak vaši politici by im mohli Bratislavu predať,“ povedal ďalej Whitmore. V prvej línii takéhoto boja sú podľa neho aj pobaltské krajiny, ktoré však k ruskej hrozbe majú trochu iný prístup a sú výrazne ostražitejšie i odolnejšie.
„Berte ako radu od priateľa, že stredoeurópske štáty, V4, sa majú ešte veľa čo učiť od troch pobaltských krajín, a najmä od Estónska a Litvy... Nedá povedať, že by tam nebola žiadna korupcia, avšak je jej oveľa menej než tu. A práve preto sú tieto krajiny oveľa odolnejšie, hlavne Estónsko. I napriek tomu, že sú k Rusku geograficky bližšie, sú menej prístupné jeho vplyvu, sú odolné a dbajú na to, aby také boli aj ich inštitúcie,“ uviedol ďalej Whitmore, podľa ktorého môže byť Estónsko pokojne vzorom i pre USA. Západ, hoci nie dokonalý, vníma tento analytik ako priestor fungujúci na princípoch právneho štátu, zatiaľ čo v Putinovom režime vidí kleptokraciu a skorumpovanosť.
Slovenskú spoločnosť i v tejto súvislosti vyzdvihol za to, ako sa zachovala po februárovej vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. „U vás došlo k tragickému zabitiu novinára a jeho snúbenice. To je niečo, k čomu v Rusku dochádza stále. A podľa mňa ľudia na nejakej, možno ani nie vedomej úrovni, pochopili, že toto nie je typ krajiny, v akej chcú žiť, ale že chcú byť Európania. A Slováci sa k tejto veci vyjadrili jasne a nahlas,“ skonštatoval.
To, čo sa stalo v SR (vražda novinára), bolo podľa Whitmora symbolom toho, čo sa neustále deje v Rusku a ďalej na východe. A hoci k tomu bola potrebná tragédia, bolo podľa neho inšpiratívne vidieť, ako slovenský národ povstal a dal jasne najavo, že chce byť európsky, čo bol podľa neho i odkaz protestov na Slovensku. „Bol som v Prahe, keď sa toto (protesty) dialo a povedal som viacerým zo svojich českých priateľov: máte sa čo učiť od Slovákov,“ dodal Whitmore.
Mexická vláda má program na podporu Mexičanov, ktorých deportuje Trump
Mexická ministerka vnútra Rosa Icela Rodríguezová predstavila projekt na podporu mexických občanov, ktorí by po nástupe Donalda Trumpa do úradu prezidenta USA mohli byť deportovaní zo Spojených štátov.
Orbán vo videu k inaugurácii Trumpa: Svet sa zmení, bude to dobré pre Maďarov
Maďarský premiér po zvolení Donalda Trumpa očakáva "mier, pokoj a hospodárske oživenie".
Trumpovi blahoželal Zelenskyj aj Netanjahu. Toto mu odkázali lídri
Európski a svetoví lídri reagovali na pondelkovú inauguráciu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Trump predstavil odvážne plány: Stav núdze a masívne deportácie
Americký prezident Donald Trump v pondelok vo svojom prvom prejave po zložení prísahy vyhlásil, že z krajiny deportuje "milióny a milióny" migrantov bez dokumentov.
Macron vyzval "Európu, aby sa prebudila" a prispôsobila sa hrozbám
Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval v pondelok Európu, aby sa "prebudila" a vynakladala viac prostriedkov na obranu s cieľom znížiť svoju závislosť od Spojených štátov.