Predčasné voľby nebudú, ústavný zákon plénom neprešiel

Za právnu normu z dielne SaS, OĽaNO a Sme rodina hlasovalo len 57 členov snemovne.
Predčasné voľby do Národnej rady (NR) SR sa konať nebudú. Poslanci NR SR v utorok nepodporili opozičný návrh ústavného zákona o skrátení volebného obdobia, ktorý určoval termín parlamentných volieb na 8. septembra 2018.
Do rozpravy, ktorá hlasovaniu predchádzala, sa žiaden z koaličných poslancov neprihlásil. Opozícia využila priestor na kritiku pomerov a štýlu vládnutia v tejto krajine, členovia koalície reagovali len cez občasné faktické poznámky.
V dôvodovej správe návrhu bolo uvedené, že od volieb do NR SR konaných 5. marca 2016 došlo k zásadnej zmene rozloženia politických síl. „Vo voľbách sa do parlamentu dostalo osem politických strán, ktoré utvorili osem poslaneckých klubov. Už v prvých dňoch však došlo k významným presunom medzi poslaneckými klubmi, neskôr k zániku poslaneckého klubu jednej vládnej strany. V súčasnosti v najvyššom zákonodarnom zbore pôsobí 15 nezaradených poslancov, čo je až desať percent z ich celkového počtu,“ argumentovala opozícia.
Podľa nej sa vláda aktuálne opiera o početne nejasnú a krehkú nereprezentatívnu väčšinu „a ani tá by nebola možná bez nevypočítateľných hlasov niektorých nezaradených poslancov“. „Všetky uvedené skutočnosti dokazujú, že dnešné zloženie parlamentu nie je výsledkom vôle občanov Slovenskej republiky, a to dokonca ani tej z roku 2016,“ tvrdili predkladatelia.
Zároveň dodávali, že vo februári a v marci 2018 ovládla Slovensko vlna protivládnych protestov, najväčších od roku 1989. „Ich spúšťačom bola vražda investigatívneho novinára. V súvislosti s ňou vyplávali na povrch aj podozrenia z väzieb predstaviteľov vládnej strany Smer-SD na ľudí spájaných s organizovaným zločinom. Spoločným znakom týchto protestov je okrem vyjadrenia pohoršenia nad vraždou novinára aj vyjadrenie nespokojnosti so súčasnou vládou a čoraz silnejúce volanie po predčasných voľbách,“ píše sa v dôvodovej správe.
Vážnosť situácie podľa opozície potvrdzuje aj demisia vlády a zostavovanie vlády novej. „Rozhodnutia ministrov kultúry a spravodlivosti nebyť ďalej súčasťou vlády, ako aj avizované vzdanie sa mandátu poslanca vládnej strany Mosta-Híd Františka Šebeja demaskujú značné názorové rozdiely aj v samotnom tábore vládnych strán. Navyše treba uviesť, že nová vláda, rovnako ako tá predchádzajúca, sa bude opierať o viacerých prestúpených aj nezaradených poslancov, ktorí opustili politické strany kandidujúce vo voľbách,“ uviedli SaS, OĽaNO a Sme rodina. Riešenie tejto situácie videli v skrátení VII. volebného obdobia a v stanovení termínu nových volieb.

Tragická zrážka vlaku s dvoma ľuďmi: Polícia pátra po tomto mužovi
Polícia hľadá v súvislosti so zrážkou vlaku s dvoma ľuďmi muža.

SHMÚ varuje: Tieto okresy zasiahnu búrky s krúpami
Na Slovensku platia výstrahy pred búrkami.

Riaditeľka Slovak Press Photo je prvou Európankou, ktorú prijali do NYPPA
Riaditeľku súťaže novinárskej fotografie Slovak Press Photo Janu Garvoldtovú ocenili pamätnou plaketou New York Press Photographers Association.

Polícia pátra po nezvestnom Vladimírovi, naposledy ho videla jeho matka v utorok
Vladimír odišiel na neznáme miesto a doposiaľ o sebe nepodal žiadne správy.

Po povodni vo Zvolenskej Slatine je situácia stabilizovaná, ľudia však stále upratujú
Vo Zvolenskej Slatine je po povodni situácia stabilizovaná, niektorí obyvatelia však z príbytkov stále odstraňujú nánosy blata.