Vedci našli prekvapivé spojenie medzi veľkosťou hlavy a intelektom
Podľa vedcov však nie rozhodujúca iba veľkosť, ale aj “šum”.
Ľudia s väčšími hlavami sú v priemere inteligentnejší, potvrdzuje nový výskum publikovaný v časopise Nature Communications. Väčšie hlavy obsahujú väčšie mozgy, ktoré majú viac neurónov (mozgových buniek), vďaka ktorým sú ľudia múdrejší.
Veľkosť však nie je jediný faktor. Najnovší neurovedecký výskum naznačuje, že keď elektricky "počúvate" funkciu mozgu, inteligentnejšie mozgy robia menej "šumu". Dalo by sa to prirovnať k väčšiemu a výkonnejšiemu motoru, ktorý nejakým spôsobom beží tichšie.
Ukázalo sa, že nielenže majú inteligentnejší ľudia väčšie mozgy, ale majú aj menej spojov medzi neurónmi v mozgovej kôre. Dôvodom je, že mozgy inteligentných ľudí sú efektívnejšie.
Závery pochádzajú zo štúdie, ktorá sa zaoberala mikroštruktúrou mozgu. Výskumníci analyzovali mozgy 259 ľudí a merali počet dendritov v mozgu.
Dendrity sú stromčekovite rozvetvené vlákna nervových buniek, ktoré smerujú k iným mozgovým bunkám, čo im umožňuje navzájom komunikovať. IQ testy ukázali, že ľudia s menším počtom dendritov boli inteligentnejší.
Záleží aj na tom, ako efektívne vaše mozgové bunky komunikujú
S menším dendritickým spojením v mozgu vzniká menej "šumu" a signál je čistejší. Menej dendritov tiež konzumuje menej energie - mozog je teda účinnejší.
Doktor Erhan Genç, ktorý viedol štúdiu, povedal:
"Predpokladom bolo, že väčšie mozgy obsahujú viac neurónov a v dôsledku toho majú väčšiu výpočtovú silu. Iné štúdie však ukázali, že - napriek pomerne vysokému počtu neurónov - mozgy inteligentných ľudí preukázali v priebehu IQ testu menej neuronálnej aktivity než mozgy menej inteligentných jedincov. Inteligentné mozgy majú tenké, ale účinné neurónové spojenia. Preto majú vysokú duševnú výkonnosť pri nízkej aktivite neurónov. "
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.