Nezvyčajné príznaky rakoviny kostí, ktoré si mnohí zamieňajú za iné ochorenie
Tieto dva časté príznaky rakoviny kostí si často spájame s celkom inou diagnózou. V akých prípadoch treba zbystriť pozornosť a zvážiť návštevu lekára?
Rakovina kostí je zriedkavým druhom rakoviny, pričom podľa odborníkov postihuje len menej ako 1 percento všetkých pacientov trpiacich rakovinou. Liečba najčastejšie zahŕňa chirurgické odstránenie nádoru, no podporuje sa aj chemoterapiou a rádioterapiou.
Príznaky rakoviny kostí sa dostavujú vtedy, keď bujnenie rakovinových buniek v tele naruší štruktúru kosti. Rakovina kostí môže zasiahnuť ktorúkoľvek kosť v našom tele, pričom najčastejšie postihuje dlhé kosti nôh a rúk.
Poznáme tri základné typy rakoviny kostí:
- osteosarkóm, ktorý najčastejšie postihuje deti a mladých dospelých
- zriedkavý Ewingov sarkóm, ktorý sa vyskytuje u ľudí vo veku 10 až 20 rokov
- chondrosarkóm, ktorý sa dostavuje u starších ľudí.
Príznaky rakoviny kostí sa prejavujú na postihnutom mieste, teda najčastejšie tam, kde sa nachádzajú dlhé kosti. Najznámejším príznakom rakoviny kostí sú zhoršujúce sa bolesti a vysoká teplota, no Britský zdravotnícky systém (NHS) varuje aj pred ďalšími dvoma varovnými signálmi, ktoré si mnohí mýlia s artritídou.
Na tieto príznaky pozor!
Nadmerné potenie, ku ktorému dochádza predovšetkým v noci, by podľa NHS mohlo byť symptómom rakoviny kostnej drene. Ďalším znakom tohto druhu rakoviny je nevysvetliteľné ubúdanie hmotnosti.
Tieto príznaky sú podobné sprievodným príznakom artritídy. Za lekárom by ste mali zájsť vždy vtedy, ak vaša bolesť striedavo prichádza a odchádza, ak sa počas noci zhoršuje a ak ju nevedia odstrániť ani voľne dostupné lieky. Práve nadmerné potenie a strata hmotnosti slúžia ako spoľahlivý ukazovateľ rozdielu medzi rakovinou a artritídou.
Rizikové faktory rakoviny kostí
Hoci je rakovina kostí málo sa vyskytujúcim druhom zhubného ochorenia, niektoré faktory môžu podporovať jej vznik.
- Zdedená genetická predispozícia – niektoré ojedinelé genetické syndrómy, ktoré sa prenášajú rodinným pokolením, môžu podporiť vznik rakoviny kostí. Ide napríklad o syndróm Li-Fraumeni alebo dedičný retinoblastóm.
- Pagetova choroba – dostavuje sa hlavne u ľudí po päťdesiatke a dochádza pri nej k bolestiam a zväčšeniu kostí. Pagetova choroba je jedným z mnohých predpokladov k neskoršiemu vzniku rakoviny kostí.
- Rádioterapia – paradoxne to, čím sa rakovina lieči, môže pri nadmernom vystavení radiácii byť aj jej príčinou. Rakovina kostí sa pri vysokých dávkach radiácie nemusí dostaviť hneď, no môže k nej dôjsť v budúcnosti.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.