Výživová poradkyňa prezrádza pravdu o výrobkoch zo sóje: Skutočne nám neškodia?
Mali by sme dávať pozor na to, koľko výrobkov zo sóje bežne zjeme? Sú niektoré z povier o ich škodlivosti pravdivé? Odpovede na tieto otázky vám dá skúsená odborníčka na výživu.
Okolo sóje a výrobkov z nej dlhodobo existuje dišputa medzi tými, ktorí nevedia vynachváliť jej skvelý prínos pre zdravie človeka uprednostňujúceho rastlinnú stravu, a tými, ktorí hovoria, že sója je pre človeka škodlivá.
Sója sa veľmi rýchlo prepracovala z ázijskej kuchyne do regálov supermarketov po celom svete – či už vo forme mlieka, dochucovadla alebo tofu. Sójové bôby, ktoré sú najrozšírenejšou kultivovanou strukovinou na svete, sa dlhodobo považujú za nevyhnutnú zložku vegetariánskej a vegánskej stravy, pomocou ktorej sa ľahko dajú nahradiť mäsové výrobky.
Existuje ale jasná odpoveď na to, či je sója naozaj zdravá alebo nezdravá? Nedostatok informácií o problematike sa rozhodla vyriešiť výživová poradkyňa Rhiannon Lambertová, ktorá je tiež autorkou knihy Re-nourish. Podľa nej by sme v prvom rade mali uznať, že sója je dobrým zdrojom bielkovín.
„Na rozdiel od väčšiny rastlinných bielkovín, sója obsahuje esenciálne aminokyseliny, ktoré naše telo nedokáže vyrobiť, a tak ich potrebujeme získavať stravou. Šálka uvarených sójových bôbov obsahuje zhruba 22 gramov bielkovín, teda skoro toľko, koľko nájdeme v jednej porcii steaku!“
Sója a jej vplyv na mužské prsia
Dietetička Lambertová sa v rozhovore pre britský Independent tiež vyjadrila na margo neovereného mýtu, ktorý tvrdí, že konzumácia sóje u mužov vyvoláva rast poprsia. Podľa nej je to holý nezmysel.
„Sója neobsahuje žiadny estrogén a neexistuje dôkaz o tom, že sója narušuje sexuálny vývoj alebo redukuje hladinu testosterónu u mužov.“
Lambertová naopak upozorňuje na výskumy, ktoré v minulosti preukázali prítomnosť fytoestrogénov v sóji, vďaka ktorým sa udržiava rovnováha medzi hladinou estrogénu a progesterónu v tele. Fytoestrogény takisto pomáhajú zmierňovať príznaky nadmerného množstva estrogénu v organizme.
Fytoestrogény možno nájsť aj v kávových zrnách, jablkách, ovsených vločkách, ryži, mrkve a pive. „Zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v sóji, sú silné antioxidanty, ktoré nás podľa výskumov chránia pred chorobami,“ vysvetľuje Lambertová.
Sója a vznik rakoviny
Ďalšou z pomerne známych povier je tá, že sója spôsobuje rakovinu. Aj k tomuto tvrdeniu sa Lambertová stavia negatívne:
„Mýtus o tom, že sója spôsobuje rakovinu, vznikol preto, že zložky sóje dokážu nahradiť estrogén v tele – a niektoré druhy rakoviny rastú za prítomnosti estrogénu.
V porovnaní s Amerikou obyvatelia východnej Ázie, ktorí sa považujú za najväčších konzumentov sóje, majú oveľa menej prípadov rakoviny prsníka a prostaty a kardiovaskulárnych ochorení. Takisto u nich menej dochádza k zlomeninám.“
Celkovo si výživová poradkyňa myslí, že by ste nemali nasilu jesť výrobky zo sóje, pokiaľ vám nechutia, ale určite by ste sa ani nemali báť ich negatívneho dopadu na svoje zdravie.
„Na každú štúdiu, ktorá hovorí o nebezpečenstve sóje a jej vplyve na porušenie hormonálnej rovnováhy, existuje ďalšia štúdia, ktorá hovorí o jej pozitívach,“ uzatvára Lambertová.
Táto potravina je zodpovedná za rapídny nárast prípadov cukrovky
Značné percento prípadov diabetu je spôsobené konzumáciou tejto potraviny.
Tieto zmeny na tvári signalizujú vážne problémy so srdcom
Lekár prezradil príznaky zlyhávania srdca, ktoré by nikto nemal ignorovať.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.