Fyzik predstavil hrozivú teóriu, prečo sme ešte nestretli mimozemšťanov

Vedec tvrdí, že pozná znepokojujúci dôvod, prečo ľudstvo doteraz nestretlo mimozemskú civilizáciu.
Sme skutočne v celom vesmíre sami, alebo ho okrem nás obývajú aj mimozemské civilizácie, ktoré sme však doteraz nespoznali? Táto otázka už dlhé roky trápi vedcov aj verejnosť, pričom mnohé doterajšie vysvetlenia nie sú stopercentne presvedčivé a ľudia stále prichádzajú s novými teóriami o živote mimo planéty Zem.
Ruský fyzik Alexander Berezin z Národnej výskumnej univerzity elektronických technológií (MIET) však prišiel so zaujímavou myšlienkou. Tvrdí, že akonáhle civilizácia dosiahne schopnosti presúvať sa medzi hviezdami, nevyhnutne zničí všetky ostatné civilizácie.
Jeho hypotéza nenavrhuje nutne zlú mimozemskú rasu. Berezin tvrdí, že mimozemšťania si nás jednoducho nemusia všimnúť a ich exponenciálna expanzia v celej galaxii môže byť pre nich dôležitejšia než to, čo sa stane nám. Ako píše Berezin vo svojom vedeckom článku:
"Jednoducho si to nevšimnú, rovnako ako stavbári zničia mravenisko pri stavaní nehnuteľnosti, pretože im chýba motivácia ho chrániť."
Z ľudskej rasy sa môžu stať ničitelia
Kým jeho teória je vcelku zlovestná, Berezin ponúka ešte jeden neveselý aspekt. Navrhuje, že dôvod, prečo tu stále sme, je, že pravdepodobne nie sme mravce. Sme budúcimi ničiteľmi nespočetných civilizácií. Ako vysvetľuje:
"Za predpokladu, že uvedená hypotéza je správna, čo to znamená pre našu budúcnosť? Jediným vysvetlením je vyvolanie antropického princípu. My sme prví, ktorí prídu do [medzihviezdnej] fázy. A s najväčšou pravdepodobnosťou budeme poslední, ktorí odídu."
Berezinovo riešenie vychádza z niekoľkých zjednodušení predpokladov. Napríklad naša definícia života závisí od siedmich parametrov, ale pre Berezina záleží len na jednom: rast. Rast je tlak na expanziu mimo pôvodnej planéty, a ak sa tlak na expanziu stane dominantnou silou, zničí akýkoľvek iný existujúci život vo vesmíre. Kolonializmus a kapitalizmus sú dva historické príklady takýchto síl.
Vedec dúfa, že nemá pravdu
Podľa Berezinovej teórie budeme musieť expandovať a dobývať, alebo budeme zničení. Samotný vedec však dúfa, že sa mýli. Podmienkou jeho riešenia je tiež predpoklad, že život sa dá nájsť iba keď je veľmi blízko, a nie na diaľku. Ak nájdeme mimozemšťanov predtým, ako sa vydáme na cestu ničenia, mohla by z nás byť slušná civilizácia.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.