Chodenie naboso nie je pre každého. Poznáte zdravotné riziká?

Veľa ľudí skúša chodiť bez topánok alebo v barefoot obuvi. Je to však pre naše zdravie prospešné?
Kedysi bolo bežné, že ľudia chodili bosí. Doteraz niektoré národy nepoznajú pevnú obuv a stále nájdeme Tibeťanov alebo Indov, ktorí takto vydržia aj celé dni. Ich noha je preto na tento spôsob chôdze adaptovaná, stabilná a svalnatá. Lenže my sme zvyknutí na roky chodenia v pevnej obuvi a preto pre nás náhla zmena môže predstavovať problém.
Kým väčšina ľudí sa bojí, že pri chôdzi naboso sa jednoducho môžu porezať alebo zraniť, podľa viacerých odborníkov je skutočný problém v tom, akým spôsobom sa pohybujeme a ako udržujeme rovnováhu.
Ako teda postupovať, ak chceme začať chodiť naboso? Na začiatku je potrebné barefoot obuv (alebo naboso) skúšať iba postupne a sledovať, ako reaguje telo. Ak si totiž od začiatku dáte príliš dlhú trasu, môže to mať veľmi nepríjemné následky. Nepodceňte ani malú bolesť chodidiel.
Bez dostatočného tréningu hrozia únavové zlomeniny v dolných končatinách a pomerne vysoké je aj riziko, že vznikne zápal mäkkých tkanív na chodidle. V niektorých prípadoch si chodením naboso môžete privodiť aj zápal Achillovej šľachy.
Najväčšie riziko hrozí ľuďom, ktorí majú nejaké poškodenie dolných končatín. Chodením naboso sa môžu prejaviť aj skryté ochorenia, ktoré by sa v pevnej obuvi nerozvinuli. Takto sa môže prejaviť prediabetes, artróza kĺbov dolných končatín alebo pätové ostrohy.
Vo všeobecnosti by naboso nemali chodiť ľudia, ktorí majú ortopedickú alebo neurologickú vadu v dolných končatinách. Nikdy by sme tiež nemali chodiť po veľmi tvrdom povrchu, teda po asfalte alebo dlaždiciach.
Chôdza naboso je vhodná pre trénovaného a zdravého človeka. Podľa Miroslava Havrdu tu ale patrí iba 15% populácie. Ak ho teda chcete vyskúšať, odporúčame vám nechodiť úplne naboso, ale začať najskôr barefoot obuvou a prechádzať sa iba niekoľko minút, najlepšie na prírodnom povrchu. Ak chcete kráčať naboso, pozor na to, aby ste nemali zranenú nohu či veľmi popraskanú pokožku na chodidlách. Takto vás prechádzka nebude iba bolieť, ale rany sa vám môžu nainfikovať.

Pozor na žuvačky: Toto do seba dostanete pri každom požutí
Každý gram žuvačky uvoľní do vašich úst nežiadúce látky.

Skrytá príčina nadúvania a bolesti brucha: Táto diagnóza je u žien často prehliadaná
Lekár upozorňuje, že nadúvanie môže byť príznakom ochorenia, ktoré sa často ignoruje.

Rakovina vaječníkov sa prejaví aj pri jedle. Na tieto príznaky si dávajte pozor
Lekár prezradil príznak rakoviny vaječníkov, na ktorý by ste si mali dávať pozor pri jedle.

Smartfóny deťom pomáhajú, tvrdia výskumníci. Má to však jednu podmienku
Prieskum naznačuje, že smart zariadenia môžu skutočne pomôcť mladým ľuďom, no jedna vec im veľmi škodí.

Skrytá nástraha infúzií: Vedci varujú pred nepoznaným rizikom
Infúzie môžu priamo do krvi pacientov uvoľňovať neželané látky, hlási nová štúdia.